ARŞİV

1. 12 PUNTO TRT SENARYO GÜNLERİJÜRİ ÜYELERİ

 

JOHN BAILEY

Akademi Başkanı

Amerikalı görüntü yönetmeni ve yönetmen. 1942 yılında Amerika Birleşik Devletleri Moberly, Missouride doğdu. 1968 yılında, University of Southern California, Sinema Sanatları bölümünden mezun oldu. 1985 yılında, Mishima: A Life In Four Chapters filmiyle, Cannes Film Festivalinde En İyi Artistik Katkı Ödülünü Eiko Ishioka ve Philip Glass ile paylaştı. “Tough Guys Don’t Dance” filmiyle Independent Spirit Ödüllerinde En İyi Sinematografi ödülüne aday gösterildi. Amerikan Görüntü Yönetmenleri Topluluğu üyesidir. 1987 yılında Venedik Film Festivali jürisi olmuştur. “Groundhog Day” ve “Country Strong” gibi filmlerde çalışmıştır. 1972 yılı Mart ayından beri, E.T filminin kurgucusu Carol Littleton ile evlidir. 10 Ağustos 2017’de, 4 yıllığına Oscar ödüllerini dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin başkanı olarak seçilmiştir. Kariyeri boyunca, 84 filmde görüntü yönetmenliği, 5 filmde yönetmenlik yapmıştır.

 

 

MARIE-PIERRE VALLÉ

Wild-Bunch Alım Direktörü

Edebiyat ve Sanat Tarihi okudu. TF1’in film alım sorumlusu olarak çalıştı. 2008’den beri Wild Bunch’ın alım biriminin başında yerel ve uluslararası bağımsız firmalarla çalışmaktadır. Özel olarak genç yönetmenler ve yeni yeteneklerle ilgilenen Wild Bunch’ın filmleri birçok önemli film festivalinde çok sayıda ödüller kazanmıştır.

 

 

AMRA BAKŠİĆ ČAMO

Cinelink Direktörü

1996 yılında karşılaştırmalı edebiyat bölümünden mezun oldu. Danis Tanovic’in yönettiği Berlin Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü alan “Bir Hurdacının Hayatı” filminin yapımcılığı yaptı. 2003’den itibaren Saraybosna Film Festivali bünyesindeki Cinelink’in direktörlüğünü yapmaktadır. Torino Film Lab’da da karar verici olan Amra Bakšić Čamo ayrıca Saraybosna Sahne Sanatları Akademisi’nde ders vermektedir.

 

 

EĞİTMENLER

 

EVA SVENSTEDT WARD

Senaryo Doktoru

Kanada Ulusal Tiyatro Okulu'ndan mezun oldu. Amsterdam'daki Binger Film Enstitüsü'nde Senaryo Yazımı, Stockholm Üniversitesi'nde Tiyatro Çalışmaları ve INSEAD İşletme Okulu'nda Örgütsel Psikoloji alanlarında yüksek lisans yaptı. İsveç’in kamu yayıncısı SVT’de yapımcı ve proje geliştirme yöneticisi olarak 15 yıl çalıştı. Stieg Larsson’un Ejderha Dövmeli Kız romanında uyarlama Emmy Ödülü kazanmış Milenyum Üçlemesi’nin senaryo ve öykü danışmanlığını yapan Eva,  Liza Marklun’un romanlarından uyarlanmış altı uzun metraj filmin senaryo editörlüğünü gerçekleştirdi. Stockholm’daki Torgh'taki Berghs İletişim Okulu’nda, Danimarka Film Okulu’nda, Moskova Kısa Film Forumu’nda ve Torino Film Lab’da senaryo dersleri vermektedir.

 

 

LAURA PIANI

Senaryo Doktoru

Paris ve Roma’daki sinema ve edebiyat çalışmalarının ardından meslek hayatına belgesel yönetmeni olarak başladı. Paris'te Conservatoire Européen d'Ecriture Audiovisuelle’de senaryo yazarlığı bölümünden 2011’de mezun oldu.  Fransa 2 için 6 bölümlük "Philarmonia" adlı dizi yazı. Fransa 3 için “Ronde de Nuit” adlı gerilim filmi, Arte için “Temps de Chien” adlı komedi filmini yazdı. Farklı prodüksiyon şirketleri için senaryo danışmanı olarak çalışmakta ve Paris'te CEEA'da ve l’ESRA'da senaryo yazarlığı dersleri vermektedir.

 

 

STEFANO TEALDI

Pitching Eğitmeni

Mimarlık bölümünden mezun oldu ve İtalya'da Politecnico di Torino'da görsel-işitsel yapım yönetmenliği yaptı. 1985'te Stefilm'i kurdu. Citizen Berlusconi, Vinylmania Char, No Man’s Island, The Queen Of Silence, In The Belly Of The City gibi belgesellerin yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptı. EAVE mezunudur. Documentary in Europe, Zelig Film Okulu, Med Film Factory, Marché du Film Cannes gibi platformlarda eğitmenlik yapmaktadır.

 

 

FİNALİST PROJELER

1

BOZKIRDA DENİZ KABUĞU

 

KÜNYE

Yönetmen: Osman Doğan

Senarist: Ahmet Uluçay

Yapımcı: Neden Film Yapım – Ahmet Tarık Güven

SİNOPSİS

Yakup, köyünden hiç dışarı çıkmamış, 15-16 yaşlarında bir çobandır. Koyunlarını güttüğü bozkırın ortasından geçen demiryolu, dış dünya ile tek bağıdır. Bozkırın ortasında bulduğu deniz kabukları ve trenden kendisine beyaz mendil atan şehirli bir kıza aşık olması Yakup'un hayatı tamamen değişir. Aralarında özel bir bağ olan köy öğretmeninin etkisiyle gördüğü deniz düşleri, Bilge Kişi'nin peygamberler, melekler, cinler, perilerle örülmüş mistik öyküleri ve trende görüp aşık olduğu kızın hayali birbirine karışır. Yakup artık düşle gerçeğin birbirine karıştığı bir öykünün içindedir.

-----

2

BİR TUTAM KARANFİL

 

KÜNYE

Yönetmen: Bekir Bülbül

Senarist: Büşra Bülbül – Bekir Bülbül

Yapımcı: Mayıs Film – Büşra Bülbül

SİNOPSİS

Yaşlı ve inatçı bir adam olan Musa, mülteci olarak yaşadıkları şehirde hayat arkadaşını kaybeder. Daha önce kendisine vermiş olduğu sözden dolayı cenazeyi doğup büyüdüğü topraklara defnetmek ister ve yanına torunu Halime’yi de alarak yola koyulur. Otobüsler ve kamyonlar tabutla gezen bu iki mülteciyi araçlarına almak istemez. Maddi imkânsızlıklarında etkisiyle yola mecburen yayan devam etmek zorunda kalırlar. Fakat tabut sürüklenmelere ve yol koşullarına daha fazla dayanamaz, zamanla çatlamaya ve kırılmaya başlar. Musa bütün bu sorunların yanında yaşlılığının getirmiş olduğu takatsizlik ve torunun acizliğiyle zorlu iklim şartlarında sınıra ulaşma çabası içerisindedir. Üstelik sınırda çatışmalar halen devam etmektedir.

-----

3

KESİLMİŞ BİR AĞAÇ GİBİ

 

KÜNYE

Yönetmen: Tunç Davut

Senarist: Tunç Davut, Sinem Altındağ

Yapımcı: Tekhne Film Yapım – Tunç Davut - Sinem Altındağ

SİNOPSİS

Ölümcül hastalığa yakalanan REFİK’in isteği çocuklarıyla mutlu bir bayram geçirip onlardan helallik dilemektir. Refik’le ilgilenmeyen İHSAN yeni bir iş kurmak için babasından köydeki tarlaların tapusunu kendi üstüne geçirmesini ister. Refik kızlarının rızasını alarak bunu yapabileceğini söyler. Refik yurtdışına gidebilmeleri için bakıcısı Suriyeli GÜLİZAR’a para verir. Ama kadın iki oğlunu Refik’e bırakıp kayıplara karışır. NALÂN babasını iki çocukla bulunca ne yapacağını şaşırır. Baba kız Basmane’de kadını ararlar. İhsan, babasına yük olduğunu düşündüğü çocukları gizlice Gülizar’ın komşusuna bırakır. Bayramın ilk günü mezarlık ziyaretinde yeni kazılmış mezarı gören çocuklar ilk defa babalarının ölümü üzerine konuşurlar. Aralarındaki anlaşmazlıklar su yüzüne çıkar. Refik’in büyük kızı AYHAN tarlaların İhsan’a verilmesine karşıdır. Gebe kurbanın kesilememesi gerginliği artırır. Hastalığını açıklayamayan Refik, yetimleri bulmak için kavga eden çocuklarının yanından sessizce ayrılır.

-----

4

VAHA

 

KÜNYE

Yönetmen: Nesimi Yetik

Senarist: Nesimi Yetik – Betül Esener Yetik

Yapımcı: Özminimalist Film – Nesimi Yetik

SİNOPSİS

Film; Hisse, Etek ve Vicdan isimli üç ayrı öyküden oluşmaktadır. Öyküler bir güz mevsiminde, aynı köyde aynı zaman dilimi içinde geçmekte ve küçük halkalarla birbirine bağlanmaktadır. Küçük bir köy içinde üç farklı çatı ve birbirlerine değen yaşamlar. Bir baba bir oğul, bir karı bir koca, bir kaynana bir gelin. İnsanın yaşlı ve genç olma halleri. İnsanın yaşlı ve gencölme halleri. Köyün yakınlarındaki jandarma karakolundan çalınan tüfek bu öyküleri birbirine bağlar. Hisse’de Eyüp 40’lı yaşlarında bir adam, köyde, elden ayaktan düşmek üzere olan babasıyla harcanmış bir ömür için geri dönüşsüzlüğün farkında. Etek’de, Reşit 60’larında bir ihtiyar delikanlı. Reşit’in karısı Selvi 30’una varmamış bir genç kadın. Hasta yatağında yatmakta. Reşit karısı ölünce, ömrünün bu son deminde kendisine bakması için Selvi’yle evlenmiştir. Ancak Selvi kısa bir süre sonra hastalanır ve şimdi Reşit ona bakmaktadır. Vicdan’da Sultan 30’una varmamış bir genç kadın. Köy evinde yatalak kaynanasıyla...

-----

5

ÜÇ ARKADAŞ

 

KÜNYE

Yönetmen: Nursen Çetin Köreken

Senarist: Nursen Çetin Köreken

Yapımcı: Dramayapım Film – Nursen Çetin Köreken

SİNOPSİS

Mercan (13); geceleri dikiş atölyesinde çalışan bir anne ile inşaatlarda bekçilik yapan bir babanın tek çocuğudur. Küçük yaşlardan beri birçok farklı işte çalışmıştır. Şimdi sokaklardan hurda toplayıp satmaktadır. Yunus (13); anne ve babası yıllar önce çalgıcılık yaptıkları bir düğünde çıkan silahlı saldırı sonucu yaşamlarını yitirmişlerdir. Romen bir aileden gelen Yunus yaşlı dedesiyle birlikte yaşamakta, çok küçük yaşlardan bu yana sokaklarda klarnet çalmaktadır. Bilal (13); Suriye’deki savaştan kaçan bir ailenin çocuğu olan Bilal’in anne babası Suriye’de kalmıştır ve yine savaştan kaçmayı başaran dayısı ile birlikte yaşamakta, kâğıt toplayarak hayatını kazanmaktadır. Mercan, Yunus ve Bilal… Aile kökenleri birbirinden farklı üç arkadaştırlar. Yanlarına aldıkları beyaz bir yarış güverciniyle bir yolculuğa çıkarlar. Bir günlük yolculuğun sonunda ise tek amaçları vardır: güvercin yarışlarına katılmak ve kazanacakları para ödülü ile Bilal’in savaşta kalan anne ve babasını kurtarma.

-----

6

TAVŞAN İMPARATORLUĞU

 

KÜNYE

Yönetmen: Seyfettin Tokmak

Senaryo: Seyfettin Tokmak

Yapımcı: Yaman Film Yapım – Seyfettin Tokmak

SİNOPSİS

Musa (11) Elazığ’ın Keban kasabasında babası Beko (Bekir - 42) ile birlikte tek katlı kerpiç bir evde yaşamaktadır. Tazı tavşan yarışlarında ayakçılık yaparak geçinen babası, özel rehabilitasyon merkezi müdüründen Musa’ya engelli raporu ayarlayabilirse devletten maaş alabileceğini öğrenir. Fakat rapor için Musa’nın Nergis’ten (11) engelli gibi görünebilmeyi öğrenmesi gerekmektedir. Musa engelli kalacak olmaktan korkar fakat kimin gerçekten engelli kimin taklit yaptığını anlamanın zor olduğu rehabilitasyon merkezinde eğitime başlar. Nergis’in de merkezde çalışan annesinden dolayı engelli rolü yapmak zorunda olduğunu öğrenir. Musa tuzaklardan ve yarışlardan kurtarabildiği tavşanlar için eski bir madende yarattığı Tavşan İmparatorluğu hayaline Nergis’i de ortak eder. İki arkadaş tavşanları tuzaklardan, kendilerini engellikten kurtarabilecekleri tehlikeli bir mücadeleye girişirler.

-----

7

İÇ BAHÇE

 

KÜNYE

Yönetmen: Ceren Şahan

Senaryo:İbrahim iris

Yapımcı: YazıTura Film Media –Erdal Bali

SİNOPSİS

Yıl 1981.İsmail (10), 1977 yılından beri Bakırköy Akıl Hastanesi’nde yaşamaktadır. 1980 darbesinin etkileri hastanede hala hissedilmektedir. Sibel (13)in hastaneye gelmesi ile İsmail hiç yapmadığı bir şeyi yapacak, soru soracaktır! İç bahçenin yüksek duvarlarının ötesindeki dünyayı, Sibel in hastaneden kaçma fikri ile görebilecek midir? Sibel ve İsmail özgürlüğe birlikte pedal çevirebilecekler midir?

-----

8

EFSANE

 

KÜNYE

Yönetmen: Yavuz Özkan

Senaryo: Yavuz Özkan

Yapımcı: Z1 Film Atölyesi – Aycan Çetin

SİNOPSİS

Efsane doğduğu günden itibaren haradaki herkesin dikkatini çeken başına buyruk bir taydır. Aklı fikri bütün engelleri, barikatları aşarak alıp başını gitmektir. Yarışlarda koşma zamanı gelir. Üstüne kimseyi bindirmek istemez. Sonunda yola getirirler. Yarışların en gözde atı olur. Daima kazanır. Zaman geçer gücü azalır. Kaybetmeye başlar. Haraya çekilir. Yavru vermesi beklenir. Yavrular. Daha da yaşlanır artık haraya yük olmaktadır. Arabacılık yapan Hasan ve on yedi yaşındaki torunu Sinan mütevazı evlerinde yaşamaktadır. Ölen atlarının yerine haradan Efsane'yi satın alırlar. Zamanla Sinan ve Efsane arasında bir dostluk başlar. Efsane'nin arabaya koşulmasını bir türlü içine sindiremeyen Sinan, harada onun ele avuca sığmaz yavrusuyla karşılaşınca, onun da aynı kaderi paylaşacağından korkar. Tayı haradan kaçırmak için en yakın arkadaşı Nisan'la bir plan yapar. Dedesinin de devreye girmesiyle yavruyu özgürce koşabileceği bir yaylaya bırakırlar.

-----

9

UÇAN KÖFTECİ

 

KÜNYE

Yönetmen: Rezan Yeşilbaş

Senaryo: Rezan Yeşilbaş

Yapımcı: Rez Film – Lokman Rezan Yeşilbaş

SİNOPSİS

Kadir, (38) küçük bir köfte dükkanı sahibidir. Bir süredir uçma işine gönül vermiş ve bunun sonucu olarak paramotor satın almıştır. Kadir bu isteğinde direttikçe aile ilişkilerinde sorunlar yaşamaya başlar. Uçma konusunda kendisine yardımcı olan Ahmet(32) ile feysbuk üzerinden tanışmıştır. Köyde yapılmakta olan bir düğünde uçmayı kafasına koyan kadir, Ahmet’in karşı çıkmasına rağmen uçar. Kadir havada büyük keyif içinde uçarken Aniden aşağıdan patlayan silahlar Kadir’in panik yapmasına sebep olur. Paraşütün dengesini kaybetmesiyle paramotorun kontrolünü kaybeden Kadir yamaca çarparak düşer. Ambulansla hastaneye yetiştirilir. Kadir’in bir ayağında ezilme olmuştur. Nöbetçi polis olayı amirine bildirir. Amir gelip Kadir’le konuşur. Amir Kadir’in samimiyetine inanır. Kadir bir kaç gün evde zaman geçirir. Azize (34) Kadir’in karısıdır. Düşme sırasında köydeki düğünde olduğundan kocasıyla alay edilmiş olmasını bir türlü atlatamamıştır.

-----

10

UMUT

 

KÜNYE

Yönetmen: Orhan İnce

Senaryo: Orhan İnce

Yapımcı: Sinemarjen Film- Orhan İnce

SİNOPSİS

Sağır ve dilsiz Bedo (7), babası Mustafa (42) ve ağabeyi Çeto (20) ile köyden birkaç kilometre uzaktaki evlerinde yaşamaktadır. Bedo, zamanının büyük bir kısmını annesinden ona yadigâr kalan çok sevdiği koyunu ile oynayarak geçirir. Bedo’nun tarımdan eskisi kadar para kazanamayan babası Mustafa, arkadaşlarının da teşvikiyle hayvan ticaretine başlar. Bedo’nun ağabeyi Çeto, ilçede tanıştığı hayvan alıp satmasına aracı olduğu Emin’i, babası Mustafa ile tanıştırır. Emin’in evlerine her gelişinde hayvan satın alıp gittiğini gören Bedo ise çok sevdiği koyunu için endişelenir. Bir gün Emin, Mustafa’nın elindeki bütün hayvanları satın alır. İki gün sonra sevkiyat yapılacaktır. Koyununun da diğer hayvanlarla birlikte satılacağını anlayan Bedo, onu kurtarmanın bir çaresini bulmaya çalışır. Bedo, koyununu kurtarmak için babasından ve ağabeyinden gizli, zorlu bir mücadelenin içerisine girecektir.

-----

11

AŞI

 

KÜNYE

Yönetmen: Ahmet Küçükkayalı

Senaryo: Ahmet Küçükkayalı

Yapımcı: Stellar Yapımcılık – İnci Gülen

SİNOPSİS

Adem intihar etmeden önce bir fabrikada gece bekçiliği yapan, basılmayan romanları arasında varoluşunu arayan, 1980 askeri darbesinin işkence izlerini bilinçaltında ve vücudunda taşıyan bir yazardır. Samet, annesiyle Doğu’da bir köyde yaşayan, çobanlıktan arta kalan zamanlarında ağaçlara aşı yapan bir gençtir. Resme karşı çok özel bir yeteneği olan Samet, her defasında çizimlerini yok etmekte hayallerini kendisinden uzaklaştırmaktadır. Samet, Adem’in cenazesi için yola çıkar. Amacı hiç tanımadığı babasının köyü terk ediş̧ sebebini bulmak ve hayalini kurduğu İstanbul’u görmektir. Şehir, farklı kimliklere sahip baba ve oğul için bir izdüşümüdür. Adem ve Samet arasında bir zaman ve mekan yolculuğu başlar. Zaman ilerledikçe, Samet fiziksel ve ruhsal olarak Adem’e dönüşmektedir.

-----

12

TURNA MİSALİ

 

KÜNYE

Yönetmen: İffet Eren Danışman Boz

Senaryo: İffet Eren Danışman Boz – Eyüp Boz

Yapımcı: İEDB Film - İffet Eren Danışman Boz - Mustafa Karadeniz

SİNOPSİS

Sarıkeçili Yörüklerine mensup Aksak Ailesi’nin otoriter aile reisi Gülsüm Ana göç hazırlıklarına başlamıştır. Fakat aile bireyleri ve diğer yörük aileleri göç konusunda Gülsüm Ana gibi düşünmezler. Kocası artık yaşlandığını ileri sürüp yerleşik hayata geçmek, damadı develeri satıp traktörle göçmek istemektedir. Gülsüm ise göçün tamamen eski yöntemle, develerle yapılması taraftarıdır. Gülsüm’ün en büyük destekçileri yarım akıllı oğlu Nurettin ve torunu Elif’tir. Gülsüm çevresindekileri ikna etmeye çalışırken valiliğin göçü engelleyeceği söylentisi dolaşmaya başlar. Önüne çıkan tüm engellere rağmen Gülsüm göçmeye kararlıdır.

 

 

ÖDÜL ALAN PROJELER

 

12 PUNTO TRT SENARYO GÜNLERİ

ORTAK YAPIM ÖDÜLÜ

 

 

BİR TUTAM KARANFİL

 

KÜNYE

Yönetmen: Bekir Bülbül

Senarist: Büşra Bülbül – Bekir Bülbül

Yapımcı: Mayıs Film – Büşra Bülbül

SİNOPSİS

Yaşlı ve inatçı bir adam olan Musa, mülteci olarak yaşadıkları şehirde hayat arkadaşını kaybeder. Daha önce kendisine vermiş olduğu sözden dolayı cenazeyi doğup büyüdüğü topraklara defnetmek ister ve yanına torunu Halime’yi de alarak yola koyulur. Otobüsler ve kamyonlar tabutla gezen bu iki mülteciyi araçlarına almak istemez. Maddi imkânsızlıklarında etkisiyle yola mecburen yayan devam etmek zorunda kalırlar. Fakat tabut sürüklenmelere ve yol koşullarına daha fazla dayanamaz, zamanla çatlamaya ve kırılmaya başlar. Musa bütün bu sorunların yanında yaşlılığının getirmiş olduğu takatsizlik ve torunun acizliğiyle zorlu iklim şartlarında sınıra ulaşma çabası içerisindedir. Üstelik sınırda çatışmalar halen devam etmektedir.

-----

 

İÇ BAHÇE

 

KÜNYE

Yönetmen: Ceren Şahan

Senaryo: İbrahim iris

Yapımcı: YazıTura Film Media –Erdal Bali

SİNOPSİS

Yıl 1981. İsmail (10), 1977 yılından beri Bakırköy Akıl Hastanesi’nde yaşamaktadır. 1980 darbesinin etkileri hastanede hala hissedilmektedir. Sibel (13)in hastaneye gelmesi ile İsmail hiç yapmadığı bir şeyi yapacak, soru soracaktır! İç bahçenin yüksek duvarlarının ötesindeki dünyayı, Sibel in hastaneden kaçma fikri ile görebilecek midir? Sibel ve İsmail özgürlüğe birlikte pedal çevirebilecekler midir?

-----

 

KESİLMİŞ BİR AĞAÇ GİBİ

 

KÜNYE

Yönetmen: Tunç Davut

Senarist: Tunç Davut, Sinem Altındağ

Yapımcı: Tekhne Film Yapım – Tunç Davut, Sinem Altındağ

SİNOPSİS

Ölümcül hastalığa yakalanan Refik’in isteği çocuklarıyla mutlu bir bayram geçirip onlardan helallik dilemektir. Refik’le ilgilenmeyen ihsan yeni bir iş kurmak için babasından köydeki tarlaların tapusunu kendi üstüne geçirmesini ister. Refik kızlarının rızasını alarak bunu yapabileceğini söyler. Refik yurtdışına gidebilmeleri için bakıcısı Suriyeli Gülizar’a para verir. Ama kadın iki oğlunu Refik’e bırakıp kayıplara karışır. Nalân babasını iki çocukla bulunca ne yapacağını şaşırır. Baba kız Basmane’de kadını ararlar. İhsan, babasına yük olduğunu düşündüğü çocukları gizlice Gülizar’ın komşusuna bırakır. Bayramın ilk günü mezarlık ziyaretinde yeni kazılmış mezarı gören çocuklar ilk defa babalarının ölümü üzerine konuşurlar. Aralarındaki anlaşmazlıklar su yüzüne çıkar. Refik’in büyük kızı Ayhan tarlaların İhsan’a verilmesine karşıdır. Gebe kurbanın kesilememesi gerginliği artırır. Hastalığını açıklayamayan refik, yetimleri bulmak için kavga eden çocuklarının y anından sessizce ayrılır.

-----

 

TAVŞAN İMPARATORLUĞU

 

KÜNYE

Yönetmen: Seyfettin Tokmak

Senaryo: Seyfettin Tokmak

Yapımcı: Yaman Film Yapım – Seyfettin Tokmak

SİNOPSİS

Musa (11) Elazığ’ın Keban kasabasında babası Beko (Bekir - 42) ile birlikte tek katlı kerpiç bir evde yaşamaktadır. Tazı tavşan yarışlarında ayakçılık yaparak geçinen babası, özel rehabilitasyon merkezi müdüründen Musa’ya engelli raporu ayarlayabilirse devletten maaş alabileceğini öğrenir. Fakat rapor için Musa’nın Nergis’ten (11) engelli gibi görünebilmeyi öğrenmesi gerekmektedir. Musa engelli kalacak olmaktan korkar fakat kimin gerçekten engelli kimin taklit yaptığını anlamanın zor olduğu rehabilitasyon merkezinde eğitime başlar. Nergis’in de merkezde çalışan annesinden dolayı engelli rolü yapmak zorunda olduğunu öğrenir. Musa tuzaklardan ve yarışlardan kurtarabildiği tavşanlar için eski bir madende yarattığı Tavşan İmparatorluğu hayaline Nergis’i de ortak eder. İki arkadaş tavşanları tuzaklardan, kendilerini engellikten kurtarabilecekleri tehlikeli bir mücadeleye girişirler.

-----

12 PUNTO TRT SENARYO GÜNLERİ 

ÖN ALIM ÖDÜLÜ

 

 

ÜÇ ARKADAŞ

 

KÜNYE

Yönetmen: Nursen Çetin Köreken

Senarist: Nursen Çetin Köreken

Yapımcı: Dramayapım Film – Nursen Çetin Köreken

SİNOPSİS

Mercan (13); geceleri dikiş atölyesinde çalışan bir anne ile inşaatlarda bekçilik yapan bir babanın tek çocuğudur. Küçük yaşlardan beri birçok farklı işte çalışmıştır. Şimdi sokaklardan hurda toplayıp satmaktadır. Yunus (13); anne ve babası yıllar önce çalgıcılık yaptıkları bir düğünde çıkan silahlı saldırı sonucu yaşamlarını yitirmişlerdir. Romen bir aileden gelen Yunus yaşlı dedesiyle birlikte yaşamakta, çok küçük yaşlardan bu yana sokaklarda klarnet çalmaktadır. Bilal (13); Suriye’deki savaştan kaçan bir ailenin çocuğu olan Bilal’in anne babası Suriye’de kalmıştır ve yine savaştan kaçmayı başaran dayısı ile birlikte yaşamakta, kâğıt toplayarak hayatını kazanmaktadır. Mercan, Yunus ve Bilal… Aile kökenleri birbirinden farklı üç arkadaştırlar. Yanlarına aldıkları beyaz bir yarış güverciniyle bir yolculuğa çıkarlar. Bir günlük yolculuğun sonunda ise tek amaçları vardır: güvercin yarışlarına katılmak ve kazanacakları para ödülü ile Bilal’in savaşta kalan anne ve babasını kurtarma...

-----

 

TURNA MİSALİ

 

KÜNYE

Yönetmen: İffet Eren Danışman Boz

Senaryo: İffet Eren Danışman Boz – Eyüp Boz

Yapımcı: İEDB Film - İffet Eren Danışman Boz - Mustafa Karadeniz

SİNOPSİS

Sarıkeçili Yörüklerine mensup Aksak Ailesi’nin otoriter aile reisi Gülsüm Ana göç hazırlıklarına başlamıştır. Fakat aile bireyleri ve diğer yörük aileleri göç konusunda Gülsüm Ana gibi düşünmezler. Kocası artık yaşlandığını ileri sürüp yerleşik hayata geçmek, damadı develeri satıp traktörle göçmek istemektedir. Gülsüm ise göçün tamamen eski yöntemle, develerle yapılması taraftarıdır. Gülsüm’ün en büyük destekçileri yarım akıllı oğlu Nurettin ve torunu Elif’tir. Gülsüm çevresindekileri ikna etmeye çalışırken valiliğin göçü engelleyeceği söylentisi dolaşmaya başlar. Önüne çıkan tüm engellere rağmen Gülsüm göçmeye kararlıdır.

-----

 

AŞI

 

KÜNYE

Yönetmen: Ahmet Küçükkayalı

Senaryo: Ahmet Küçükkayalı

Yapımcı: Stellar Yapımcılık – İnci Gülen

SİNOPSİS

Adem intihar etmeden önce bir fabrikada gece bekçiliği yapan, basılmayan romanları arasında varoluşunu arayan, 1980 askeri darbesinin işkence izlerini bilinçaltında ve vücudunda taşıyan bir yazardır. Samet, annesiyle Doğu’da bir köyde yaşayan, çobanlıktan arta kalan zamanlarında ağaçlara aşı yapan bir gençtir. Resme karşı çok özel bir yeteneği olan Samet, her defasında çizimlerini yok etmekte hayallerini kendisinden uzaklaştırmaktadır. Samet, Adem’in cenazesi için yola çıkar. Amacı hiç tanımadığı babasının köyü terk ediş̧ sebebini bulmak ve hayalini kurduğu İstanbul’u görmektir. Şehir, farklı kimliklere sahip baba ve oğul için bir izdüşümüdür. Adem ve Samet arasında bir zaman ve mekan yolculuğu başlar. Zaman ilerledikçe, Samet fiziksel ve ruhsal olarak Adem’e dönüşmektedir.

-----

 

UMUT

 

KÜNYE

Yönetmen: Orhan İnce

Senaryo: Orhan İnce

Yapımcı: Sinemarjen Film- Orhan İnce

SİNOPSİS

Sağır ve dilsiz Bedo (7), babası Mustafa (42) ve ağabeyi Çeto (20) ile köyden birkaç kilometre uzaktaki evlerinde yaşamaktadır. Bedo, zamanının büyük bir kısmını annesinden ona yadigâr kalan çok sevdiği koyunu ile oynayarak geçirir. Bedo’nun tarımdan eskisi kadar para kazanamayan babası Mustafa, arkadaşlarının da teşvikiyle hayvan ticaretine başlar. Bedo’nun ağabeyi Çeto, ilçede tanıştığı hayvan alıp satmasına aracı olduğu Emin’i, babası Mustafa ile tanıştırır. Emin’in evlerine her gelişinde hayvan satın alıp gittiğini gören Bedo ise çok sevdiği koyunu için endişelenir. Bir gün Emin, Mustafa’nın elindeki bütün hayvanları satın alır. İki gün sonra sevkiyat yapılacaktır. Koyununun da diğer hayvanlarla birlikte satılacağını anlayan Bedo, onu kurtarmanın bir çaresini bulmaya çalışır. Bedo, koyununu kurtarmak için babasından ve ağabeyinden gizli, zorlu bir mücadelenin içerisine girecektir.

 

 

GALERİ

1. Gün Etkinlikleri

 

 

-----

 

2. Gün Etkinlikleri

 

 

-----

 

3. Gün Etkinlikleri

 

 

-----

 

TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren ile Akademi Başkanı John Bailey Buluşması

 

-----

 

4. Gün Etkinlikleri

 

 

-----

 

5. Gün Etkinlikleri

 

 

-----

 

6. Gün Etkinlikleri

 

 

-----

 

7. Gün Etkinlikleri

 

 

-----

 

8. Gün Etkinlikleri

 

 

 

-----

 

9. Gün Etkinlikleri

 

 

 

-----

 

Ödül Töreni

 

 

 

Adres:

Turan Güneş Bulvarı
TRT Sitesi
C Blok 603
Or-An Ankara

İletişim

E-Posta:
12punto@trt.net.tr 

Telefon:
+90 (312) 463 46 40
+90 (312) 463 24 61