HABERLER

Murat Çeri İmzalı “Bir Düş Gördüm” Festival Turunda

Yönetmenliğini Murat Çeri‘nin üstlendiği TRT ortak yapımı "Bir Düş Gördüm" filmi Avrupa’nın önemli festivallerinden biri olan 74. Salerno Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak.

“Omar ve Biz” Amerika’dan Ödülle Döndü

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı uluslararası festivallerde adından çokça söz ettiren TRT ortak yapımı “Omar Ve Biz” Amerika’dan bir ödülle daha döndü. Film Kasım ayında uluslararası dokuz festivale katılacak.

TRT Ortak Yapımı “İdea” Nipkow Programı’na Seçildi

Yapımcılığını Vildan Erşen’in yönetmenliğini ise Tayfun Pirselimoğlu’nun üstlendiği TRT ortak yapımı “İdea” uzun metraj film projesi Berlin’deki Nipkow Programı’na seçildi.

8. Boğaziçi Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

23-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen 8. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunus ödülleri sahiplerini buldu.

TRT Ortak Yapımı “Kesilmiş Bir Ağaç Gibi” Cinemed’den Ödülle Döndü

42. Montpellier Akdeniz Film Festivali kapsamında düzenlenen Cinemed Meetings ödülleri sahiplerini buldu.

TRT Ortak Yapımı “Flaşbellek” Cinemed’den Ödülle Döndü

Derviş Zaim’in TRT ortak yapımı “Flaşbellek” filmi, Fransa’da düzenlenen 42. Cinemed Festivali’nden ödülle döndü. Film, yarışmada uzun metraj filmler için verilen “Genç Jüri Ödülü”nü kazandı.

Nazif Tunç İmzalı “Karınca” Antakya Film Festivali’nden 2 Ödülle Döndü

Antakya 8. Uluslararası Film Festivali’nin ‘Altındefne’ ödülleri sahiplerini buldu. Yönetmenliğini Nazif Tunç’un üstlendiği TRT ortak yapımı “Karınca” festivalden 2 ödülle döndü.

Derviş Zaim İmzalı “Flaşbellek” Montpellier’de

Usta yönetmen Derviş Zaim’in yazıp yönettiği TRT ortak yapımı “Flaşbellek”, Fransa’nın Cannes’dan sonraki en büyük ve köklü festivali olan ve bu yıl 42. kez düzenlenen Cinemed Montpellier Film Festivali’nde yarışıyor.

TRT Ortak Yapımı “Bir Düş Gördüm” Festival Yolculuğunda

Murat Çeri’nin ilk sinema filmi olan TRT ortak yapımı “Bir Düş Gördüm” 22 Ekim’de Brezilya’da başlayacak olan Sao Paulo Uluslararası Film Festivali’nin ardından uzun bir festival yolculuğuna çıkacak.

TRT Ortak Yapımı “Kovan” Chelsea Film Festivali’nden 6 Ödülle Döndü!

U.S. Today’a göre A.B.D’nin en iyi 10 festivalinden biri olarak gösterilen Chelsea Film Festivali’nde yarışan TRT ortak yapımı" Kovan" festivalden 6 ödülle döndü.

12 Punto ve TRT Ortak Yapım "Köprüde Buluşmalar Çevrimiçi Sinema Konuşması"nda

Köprüde Buluşmalar kapsamında gerçekleştirilen 12 Punto TRT Senaryo Günleri ve TRT Ortak Yapım’ın Çevrimiçi Sinema Konuşması İKSV Youtube kanalında paylaşıldı.

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali düzenlenen Kapanış ve Ödül Töreni’nin ardından sona erdi. TRT ortak yapımları geceden 6 ödülle döndü.

TRT Ortak Yapımı “Flaşbellek” Antalya’da Türkiye Prömiyeri Yaptı

Yönetmenliğini ve senaristliğini Derviş Zaim’in üstlendiği TRT ortak yapımı “Flaşbellek” 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ilk kez izleyiciyle buluştu.

TRT Ortak Yapımı "Gölgeler İçinde" Moskova Film Festivali’nden Ödülle Döndü

Erdem Tepegöz’ün yeni filmi TRT ortak yapımı "Gölgeler İçinde" dünya prömiyerini yaptığı 42. Moskova Uluslararası Film Festivali’den ikinci büyük ödül olan Jüri Özel Ödülü - Gümüş George ile döndü.

Antalya Film Forum’un Ödülleri Açıklandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ortak yapım marketi ve proje geliştirme platformu Antalya Film Forum’un kazananları belli oldu.

TRT Ortak Yapımı “Quo Vadis, Aida?” Antalya’da Türkiye Prömiyeri Yaptı

Yönetmenliğini Jasmila Zbanic’in üstlendiği TRT Ortak Yapımı Bosna Hersek Filmi “Quo Vadis, Aida?” 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi.

TRT Ortak Yapımı “Ceviz Ağacı” ve “Gölgeler İçinde” Moskova’da

Yönetmenliğini Faysal Soysal’ın üstlendiği TRT ortak yapımı “Ceviz Ağacı” ve Erdem Tepegöz imzalı TRT ortak yapımı “Gölgeler İçinde” dünya prömiyerini 42. Moskova Film Festivali’nde gerçekleştirdi.

8. Boğaziçi Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma Filmleri Açıklandı

8. Boğaziçi Film Festivali'nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü için yarışacak 10 film açıklandı. Yarışmacılar arasında TRT ortak yapımı 2 film bulunuyor.

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali Başladı

Bu yıl 57'ncisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin açılış galası kırmızı halı geçişiyle başladı.

TRT Ortak Yapımı “Af” Dünya Prömiyerini Tokyo Film Festivali’nde Gerçekleştirecek

TRT ortak yapımları dünyanın en önemli film festivallerinde yer almaya devam ediyor. Cem Özay’ın yönettiği TRT ortak yapımı “Af”, dünyanın en prestijli festivallerinden 33. Tokyo Film Festivali’nde yarışacak.

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian’dan Büyük Ödülle Döndü

Yönetmenliğini Selman Nacar’ın, yapımcılığını Burak Çevik ve Diloy Gülün’ün üstlendiği TRT ortak yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nden ödülle döndü.

TRT Ortak Yapımı “Quo Vadis, Aida?” Oscar Yolunda

Yönetmenliğini Jasmila Zbanic’in üstlendiği TRT Ortak Yapımı Bosna Hersek Filmi “Quo Vadis, Aida?” Bosna Hersek’in Oscar adayı oldu.

8. Boğaziçi Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belli Oldu

8. Boğaziçi Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın filmleri açıklandı. Yarışma filmleri arasında TRT ortak yapımı 4 film bulunuyor.

TRT Ortak Yapımı “Omar ve Biz” Harlem’den Ödülle Döndü

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in üstlendiği TRT ortak yapımı “Omar ve Biz” Harlem Film Festivali’nden ödülle döndü.

Altın Koza Ödülleri Sahiplerini Buldu

27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ödülleri 20 Eylül’de gerçekleştirilen kapalı bir törenle sahiplerini buldu.

TRT Ortak Yapımı “Omar ve Biz” Kazan'dan 2 Ödülle Döndü

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı “Omar Ve Biz” Türkiye’yi yurtdışında başarıyla temsil etmeye devam ediyor.

TRT Ortak Yapımı “Uzun Zaman Önce” Bugün Vizyona Girdi

Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği TRT ortak yapımı “Uzun Zaman Önce” bugün (11 Eylül 2020) vizyona girdi.

31. Ankara Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin kazananları belli oldu.

TRT Ortak Yapımı “Kovan” 25 Eylül’de Vizyona Giriyor

Yönetmenliğini Eylem Kaftan’ın üstlendiği, başrollerinde Meryem Uzerli, Feyyaz Duman, Hakan Karsak ve Burcu Salihoğlu'nun oynadığı TRT ortak yapımı “Kovan” 25 Eylül’de vizyona giriyor.

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali Finalistleri Belli Oldu

3 -10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda yer alacak filmler belli oldu. Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'na bu yıl 47 film başvurdu.

12 Punto TRT Senaryo Günleri Durban FilmMart’ta Tanıtıldı

Afrika'nın en büyük film marketi Durban FilmMart kapsamında 12 Punto TRT Senaryo Günleri ve TRT’nin ortak yapım çalışmaları tanıtıldı.

TRT Ortak Yapımı “Kesilmiş Bir Ağaç Gibi” 42. Cinemed Festivali’nde

Yönetmenliğini Tunç Davut’un üstleneceği TRT ortak yapımı “Kesilmiş Bir Ağaç Gibi” Fransa’nın Montpellier şehrinde düzenlenen 42. Cinemed Festivali’nin endrüstri bölümünde yarışacak.

TRT Ortak Yapımı “Quo Vadis, Aida?” 77. Venedik Film Festivali’nde Dünya Prömiyerini Yaptı

Bosnalı yönetmen Jasmila Zbanic’in TRT ortak yapımı “Quo Vadis, Aida?” filmi, 77. Venedik Festivali’nde dünya prömiyerini yaptı.

27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Finalistleri Belli Oldu!

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl, pandemi kurallarına uygun olarak 14-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın finalistleri açıklandı.

TRT Ortak Yapımı “Kovan” İsviçre'de İzleyiciyle Buluşacak

Arıcılıkla ilgilenen bir kadının doğa ile mücadelesini işleyen "Kovan" filmi, ekimde İsviçre'de gerçekleşecek Zurich Film Festivali'nde gösterilecek.

TRT Ortak Yapımı “Bir Düş Gördüm” İskandinav Uluslararası Film Festivali'nden 2 ödülle Döndü

Yönetmen Murat Çeri'nin ilk uzun metraj filmi TRT ortak yapımı “Bir Düş Gördüm”, açılışını yaptığı 5. İskandinav Uluslararası Film Festivali'nden iki ödülle döndü.

TRT destekli “Bal Ülkesi” Belgesel Sinema Kuşağı’nda

Dünyaca ünlü usta yönetmenler tarafından çekilen, birbirinden prestijli belgesel filmler, "Belgesel Sinema Kuşağı" ile her cumartesi saat 23.00’te TRT Belgesel ekranında izleyicilerinin beğenisine sunulacak.

TRT Ortak Yapımı “Muallim” Filminin Çekimleri Başladı

Senaristliğini Müslim Şahin ve Ahmet Tezcan’ın üstlendiği ve yönetmen koltuğunda Müslim Şahin’in oturduğu TRT ortak yapımı “Muallim” filminin çekimleri Manisa’nın Kula ilçesinde başladı.

TRT Ortak Yapımı “Bir Umut” Filminin Çekimleri Başladı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile Boğaziçi Film Festivali Bosphorus Film Lab’da TRT’nin ortak yapım ödülünü kazanan; yönetmenliğini Ümit Köreken’in üstlendiği “Bir Umut” filminin çekimleri Covid-19 kapsamında alınan önlemlerle Bursa’da başladı.

TRT Ortak Yapımı "Mavzer" Dünya Prömiyerini Saraybosna Film Festivali'nde Gerçekleştirdi

Fatih Özcan’ın ilk uzun metraj filmi TRT ortak yapımı “Mavzer” dünya prömiyerini 26. Saraybosna Film Festivali'nde yaptı.

8. Boğaziçi Film Festivali First Cut Lab Başvuruları Açıldı!

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 23 – 30 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 8. Boğaziçi Film Festivali'nin endüstri bölümü Bosphorus Film Lab bünyesinde bu yıl ikincisi düzenlenecek First Cut Lab’ın başvuruları açıldı.

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nde

TRT ortak yapımları dünyanın en prestijli film festivallerinde yer almaya devam ediyor. “İki Şafak Arasında” filmi, 68. San Sebastian Film Festivali’nin Work in Progress Europa bölümüne seçildi.

26. Saraybosna Film Festivali Başladı

26. Saraybosna Film Festivali, 14 Ağustos Cuma günü TRT ortak yapımı “Focus, Grandma” filmi ile açılışını yaptı.

TRT Destekli Oscar Adayı “Honeyland” İlk Kez Televizyonda

"Yabancı Dilde En İyi Film" ile "En İyi Belgesel Film" kategorilerinde Oscar ödüllerine aday gösterilen TRT destekli Makedonya yapımı "Honeyland" (Bal Ülkesi) belgeseli, televizyonda ilk kez 15 Ağustos Cumartesi saat 21.30’da TRT 2’de ekranlara geliyor.

TRT Ortak Yapımı “Bir Düş Gördüm” Filminin Festival Yolculuğu Başladı

Murat Çeri'nin ilk uzun metraj filmi TRT ortak yapımı "Bir Düş Gördüm", açılışını 5. İskandinav Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Saraybosna Film Festivali Bu Yıl Online Olarak Düzenlenecek

Bosna Hersek’te son günlerde artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle 26. Saraybosna Film Festivali’nin (SFF) online olarak düzenleneceği açıklandı.

TRT’den Türk Yapımcılara Büyük Destek

TRT, dünyanın en güçlü yapımcılar ağı EAVE (Avrupa Görsel-İşitsel Girişimciler Organizasyonu) ile önemli bir iş birliğine imza atıyor. Türkiye’den seçilen bir yapımcı, TRT bursu ile 12 ay sürecek 2021 EAVE eğitim ve toplantılarına katılacak. Bu önemli organizasyona katılmak isteyen yapımcılar, başvurularını 31 Ağustos’a kadar trt12punto.com.tr adresinden yapabilecek.

TRT Ortak Yapımı “Quo Vadis, Aida?” Toronto Film Festivali'nde Gösterilecek

TRT ortak yapımı “Quo Vadis, Aida?”, Kanada’da 10-19 Eylül tarihleri arasında 45’incisi düzenlenecek Toronto Film Festivali’nin en önemli bölümü olan “Çağdaş Dünya Sineması” seçkisinde gösterilecek.

EAVE TRT BURSU Başvuruları Başladı!

EAVE TRT BURSU Nedir?

TRT Ortak Yapımı “Quo Vadis, Aida?” Venedik Film Festivali’nde Yarışacak

İtalya’nın Venedik şehrinde bu yıl 2-12 Eylül tarihleri arasında 77’ncisi düzenlenecek Venedik Film Festivali’nde, TRT ortak yapımı Bosna Hersek filmi “Quo Vadis, Aida?” Altın Aslan ödülü için yarışacak.

39. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 39. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması ödülleri, 28 Temmuz Salı akşamı Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

8. Boğaziçi Film Festivali Başvuruları Başladı

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 23 – 30 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 8. Boğaziçi Film Festivalinin ulusal uzun metraj, ulusal kısa kurmaca ve belgesel yarışmaları ile festivalin film geliştirme platformu Bosphorus Film Lab’e başvurular başladı.

TRT’den “Saraybosna Film Festivali” Çıkarması

Doğu Avrupa ve Balkanlar’ın en büyük film festivallerinden biri olan ve çeyrek asırlık tarihi boyunca dünyaca ünlü birçok ismi ağırlayan Saraybosna Film Festivali’ne (SFF) bu yıl TRT’nin 3 filmi damga vuracak.

31. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Film Yarışması Finalistleri Belli Oldu

Bu yıl 3-11 Eylül tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirelecek T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması finalistleri belli oldu.

12 Punto TRT Senaryo Günleri’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Bu yıl 2’ncisinin gerçekleştirildiği “12 Punto TRT Senaryo Günleri” ödül töreni ile sona erdi. Dünyanın önde gelen sinema otoritelerinin jüriliğini yaptığı 12 Punto’da ödüller sahiplerini buldu.

TRT’den Dünyanın En Güçlü Yapımcılar Ağı İle Ortaklık

TRT, bir yapımcıya bir yıl sürecek “EAVE Yapımcılar Ağı” toplantılarına katılma bursu veriyor.

Saraybosna Film Festivali’nin Açılış Filmi TRT Ortak Yapımı "Focus, Grandma" Oldu

Pjer Žalica imzalı TRT ortak yapımı “Focus, Grandma” filmi, 26. Saraybosna Film Festivali’nin açılışını gerçekleştirecek.

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne Başvurular Başladı

3-10 Ekim 2020 tarihleri arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne başvurular başladı.

12 Punto TRT Senaryo Günleri Başladı

Bu yıl ikincisi düzenlenen "12 Punto TRT Senaryo Günleri" başladı. Sinemacıları senaryo aşamasında destekleyerek projelerinin geliştirilmesine katkı sağlayan etkinliğin tanıtım toplantısı Feriye'de gerçekleştirildi.

“12 Punto TRT Senaryo Günleri” Yarın Başlıyor

Bu yıl 2’ncisinin gerçekleştirileceği “12 Punto TRT Senaryo Günleri” dünya sinemacılarının katılımıyla 12-18 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Dünyanın En Önemli Sinemacıları 12 Punto’da Jüri Koltuğuna Oturacak

Geçen yıl Oscar Başkanı John Bailey’nin jüri üyeliğini yaptığı “12 Punto TRT Senaryo Günleri”nin bu seneki uluslararası jüri üyeleri belli oldu. Avrupa Film Akademisi, Cannes Film Festivali ve dünyanın en önemli sinemacılarından oluşan beş isim jüri koltuğuna oturacak. Ayrıca Oscar ödüllü ünlü yönetmen Asghar Farhadi de programda masterclass verecek.

TRT Destekli “Üç Arkadaş” Cinekid Amsterdam'da

Senaristliğini ve yönetmenliğini Nursen Çetin Köreken’in üstlendiği “Üç Arkadaş”, Amsterdam ve Berlin'de gerçekleştirilecek olan Cinekid Sript Lab’a seçildi.

“12 Punto TRT Senaryo Günleri”nin Etkinlik Tarihi Belli Oldu

Bu yıl 2’ncisinin düzenleneceği “12 Punto TRT Senaryo Günleri” 12-18 Temmuz tarihleri arasında, 10 farklı ülkeden katılımla 3 ayrı platformda düzenlenecek. Sinema sektörünün önde gelen isimlerinin katılımıyla çevrimiçi eğitimler, TRT 2’den özel yayınlar ve Feriye’de gerçekleştirilecek “12 Punto TRT Senaryo Günleri” uluslararası alanda da büyük ses getirecek.

Türk Sineması Cannes Film Festivali'nde

Dünyanın en prestijli film festivali olarak kabul edilen Cannes Film Festivali, 53 filmlik özel bir seçki ve market bölümüyle başladı.

TRT Ortak Yapımı “Omar Ve Biz” Fransa’dan Üç Büyük Ödülle Döndü

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı “Omar ve Biz” filmi, Fransa’da düzenlenen 10’uncu South East European Film Festivali’nden (SEE Film Festival) üç büyük ödülle döndü.

TRT Ortak Yapımı “Omar Ve Biz” SEE Paris Film Festivali’nde Yarışacak

TRT Ortak Yapımı “Omar Ve Biz” 2-7 Haziran tarihleri arasında Fransa’da düzenlenecek South East European Film Festivali’nde (SEE Paris) yarışacak.

Uluslararası Göç Filmleri Festivali Başlıyor

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 14-21 Haziran tarihleri arasında online gerçekleştirilecek Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin tanıtım toplantısı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla yine online olarak düzenlendi.

12 Punto TRT Senaryo Günleri'nin 12 Finalisti Belli Oldu

Bu yıl ikincisi düzenlenen 12 Punto TRT Senaryo Günleri çevrimiçi gerçekleşecek ve TRT 2’de yayınlanacak.

Köprüde Buluşmalar’da Ödüller Sahiplerini Buldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar Ödülleri sahiplerini buldu.

TRT ve Karlovy Vary Film Festivali İşbirliği

55. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nin endüstri bölümü Eastern Promises’in Works in Progress kategorisindeki en iyi projeye TRT Ödülü verilecek.

31. Ankara Uluslararası Film Festivali Ertelendi

31. Ankara Uluslararası Film Festivali koronavirüs salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

2020 Tribeca Film Festivali Online Düzenlenecek

Koronavirüs salgını yüzünden ertelendiğini duyuran 2020 Tribeca Film Festivali online olarak düzenlenecek.

Kapadokya Film Festivali Ertelendi

Nevşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla bu yıl 29 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında ilki gerçekleştirilmesi planlanan Kapadokya Film Festivali, dünyayı etkisi altına alan yeni koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Cannes Film Festivali Tarihte İlk Kez Ertelendi

Sinema tarihinin en prestijli festivali olan Cannes Film Festivali, koronavirüs salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

39. İstanbul Film Festivali Ertelendi

39. İstanbul Film Festivali koronavirüs salgını nedeniyle daha ileri bir tarihe ertelendi.

31. Ankara Film Festivali Ulusal Uzun Film Yarışması Jürisi Açıklandı

4-14 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması açıklandı.

Kapadokya Film Festivali'nin Danışmanları Belli Oldu

Bu yıl ilk kez düzenlenecek Kapadokya Film Festivali’nin danışmanları belli oldu.

70. Berlin Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

70. Uluslararası Berlin Film Festivali, Berlinale Palast Sineması'nda düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.

TRT Ortak Yapımı “Kovan” 3. Kadın Yönetmenler Film Festivali’nde

İzmir Buca Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı 3. Kadın Yönetmenler Festivali bu yıl 29 Şubat - 5 Mart tarihleri arasında Tarık Akan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

TRT Ortak Yapımı “Bir Tutam Karanfil” Sofya Film Festivali’nde

Sofya Film Festivali bu yıl 12-22-31 Mart tarihleri arasında düzenlenecek.

70. Berlin Film Festivali Başladı

Avrupa’nın önde gelen film festivallerinden biri olan Berlin Film Festivali başladı.

TRT Ortak Yapımı “Omar ve Biz” Portekiz’de

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in üstlendiği TRT ortak yapımı “Omar ve Biz” Portekiz’de izleyici ile buluşuyor.

TRT Ortak Yapımı “Burası Cennet Olmalı” Vizyona Giriyor

TRT’nin ortak yapımcısı olduğu Elia Suleiman imzalı “Burası Cennet Olmalı” (It Must Be Heaven) 21 Şubat 2020’de Türkiye’de vizyona giriyor.

TRT Ortak Yapımı “Kovan” Fribourg Uluslararası Film Festivali'nde Yarışacak

Avrupa’nın köklü festivallerinden biri olan Fribourg Uluslararası Film Festivali, bu yıl 34. kez 20-28 Mart tarihleri arasında İsviçre’nin Fribourg şehrinde gerçekleştirilecek.

Kapadokya Film Festivali’ne Başvurular Başladı

Nevşehir Belediyesi tarafından bu yıl 29 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında ilki düzenlenecek olan Kapadokya Film Festivali için başvurular başladı.

2020 Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

92. Akademi Ödülleri, Los Angeles Dolby Tiyatrosu'nda gerçekleştirilen ödül töreniyle sahiplerini buldu.

70. Berlin Film Festivali’nde Jüri Üyeleri Belli Oldu

20 Şubat-1 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 70. Berlin Film Festivali’nin Ana Yarışma jürisinde yer alacak isimler belli oldu.

2020 Sundance Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl 23 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Sundance Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. Jüri Büyük Ödülü’nü Amerikan sinemasında "Minari", dünya sinemasında ise "Yalda" kazandı.

Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi Projeleri Belirlendi

Köprüde Buluşmalar, Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri, uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturmaya devam ediyor.

73. BAFTA Ödülleri Sahiplerini Buldu

2020 BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu. Sam Mendes imzalı 1917, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 7 dalda ödüle layık görüldü.

DenizBank 'İlk Film' Yarışması’nın Finalistleri Açıklandı

Bu yıl TÜRSAK iş birliği ile dördüncüsü düzenlenen ‘DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nın ‘İlk Film’ bölümünde finale kalan 10 eser belli oldu.

70. Berlin Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belli Oldu

20 Şubat - 1 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 70. Berlin Film Festivali’nde yarışacak filmler belli oldu.

TRT Ortak Yapımı “Uzun Zaman Önce” Dublin'den Ödülle Döndü

Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği “Uzun Zaman Önce”, uluslararası prömiyerini yaptığı 8. Silk Road Uluslararası Film Festivali’nden ödülle döndü.

12 Punto TRT Senaryo Günleri'ne Başvurular Başladı

TRT’nin düzenlediği ve bu yıl ikinci kez gerçekleştirilecek olan 12 Punto TRT Senaryo Günleri’ne başvurular 21 Ocak - 12 Mart tarihleri arasında yapılacak.

2020 SAG Ödülleri sahiplerini buldu

26. SAG Ödülleri, Los Angeles’taki Shrine Auditorium'da gerçekleştirilen törenle sahiplerine buldu.

Kapadokya Film Festivali’nin Hazırlıkları Başladı

Nevşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenecek Kapadokya Film Festivali için çalışmalara başlandı.

77. Venedik Film Festivali’nin Jüri Başkanı Belli Oldu

2- 12 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Venedik Film Festivali’nin jüri başkanlığını Cate Blanchett üstlenecek.

92. Oscar Adayları Açıklandı

Bu yıl 92’ncisi düzenlenecek olan Akademi Ödülleri için adaylar açıklandı.

Hitchcock Filmleri İstanbul Film Festivali’nde

Bu yıl 10–21 Nisan tarihlerinde İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenecek 39. İstanbul Film Festivali’nde usta yönetmen Alfred Hitchcock’un filmleri gösterilecek.

73. Cannes Film Festivali’nin Jüri Başkanı Belli Oldu

Bu yıl 12-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan 73. Cannes Film Festivali’nin jüri başkanı usta yönetmen Spike Lee olacak.

52. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri Adayları Belirlendi

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 2019 yılı Türkiye Sineması Ödülleri adaylarını belirledi.

TRT Destekli Belgesel “Honeyland”e 2 Dalda Oscar Adaylığı

92 Oscar Ödülleri için adaylar açıklandı. TRT destekli Makedonya yapımı belgesel Honeyland Akademi (Oscar) Ödülleri için 2 dalda aday gösterildi.

2020 Eleştirmenlerin Seçimi (Critics' Choice) Film Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl 25'incisi düzenlenen Eleştirmenlerin Seçimi (Critics' Choice) Film Ödülleri ABD'de düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Eğitim-Bir-Sen 6. Kısa Film Yarışması Başvuruları Başladı

6. Eğitim-Bir-Sen kısa film yarışması başvuruları başladı.

2020 Amerikan Yazarlar Birliği Ödülleri Adayları Açıklandı

Amerikan Yazarlar Birliği, bu yıl 71. kez senaryo dalında yılın en iyilerini ödüllendirecek.

“Uzun Zaman Önce” Silk Road Uluslararası Film Festivali’nde

Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği “Uzun Zaman Önce”, Silk Road Uluslararası Film Festivali’nde gösterilecek.

77. Altın Küre Ödülleri Sahiplerini Buldu

77. Altın Küre Ödülleri 5 Ocak Pazar gecesi gerçekleştirilen ödül töreniyle sahiplerini buldu.

Antakya 7. Uluslararası Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Ansam Kültür Derneği ve Fotofilm tarafından, 20 - 26 Aralık 2019 tarihleri arasında düzenlenen Antakya 7. Uluslararası Film Festivali’nin ‘Altındefne’ ödülleri açıklandı. Festivale 54 ülkeden 830 film katıldı.

92. Akademi Ödülleri’nin Kısa Listeleri Açıklandı

92. Akademi Ödülleri’nin dokuz kategorisi için adayların kısa listeleri açıklandı.

22. Randevu İstanbul Film Festivali Başlıyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından gerçekleştirilen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 22. kez sinemaseverlerle buluşuyor.

31. Ankara Uluslararası Film Festivali Yarışma Başvuruları Başladı

4-14 Haziran 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan 31. Ankara Uluslararası Film Festivali yarışma başvuruları başladı.

32. Avrupa Film Ödülleri Sahiplerini Buldu

32. Avrupa Film Akademisi Ödülleri 7 Aralık gecesi Berlin’de düzenlenen törenle sahiplerine kavuştu.

2020 Sundance Film Festivali’nin Programı Belli Oldu

23 Ocak-2 Şubat 2020 tarihleri arasında düzenlenecek 2020 Sundance Film Festivali’nin programı belli oldu.

SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali Sona Erdi

Bu yıl 6-13 Aralık tarihlerinde 13. kez düzenlenen SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali sinemaseverler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

22. Britanya Bağımsız Film Ödülleri Sahiplerini Buldu

22. Britanya Bağımsız Film Ödülleri, 1 Aralık Pazar gecesi düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

20. Tiflis Uluslararası Film Festivali Başladı

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te, Tiflis Yunus Emre Enstitüsü'nün (YEE) desteğiyle düzenlenen 20. Tiflis Uluslararası Film Festivali başladı.

13. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali Başlıyor

13. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, 6 Aralık'da başlıyor.

Antakya 7. Uluslararası Film Festivali’nin Finalistleri Açıklandı

20 – 26 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek Antakya 7. Uluslararası Film Festivali’nin finalistleri açıklandı.

7. Kayseri Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

7. Kayseri Film Festivali ERÜ Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. “En İyi Film” ödülünün sahibi TRT ortak yapımı “Omar ve Biz” oldu.

TRT Ortak Yapımı “Omar ve Biz” 7. Kayseri Film Festivali’nde İzleyici ile Buluştu

Yönetmenliğini Mehmet Bahadır Er ve Maryna Er Gorbach’ın üstlendiği TRT ortak yapımı “Omar ve Biz” 7. Kayseri Film Festivali kapsamında izleyici ile buluştu.

TRT Ortak Yapımı “Dilsiz” 7. Kayseri Film Festivali’nde İzleyici ile Buluştu

Yönetmenliğini Murat Pay’ın üstlendiği “Dilsiz” 7. Kayseri Film Festivali kapsamında izleyici ile buluştu.

TRT Ortak Yapımı “Kapan” 7. Kayseri Film Festivali’nde İzleyici ile Buluştu

Yönetmenliğini Seyid Çolak’ın üstlendiği TRT ortak yapımı “Kapan” 7. Kayseri Film Festivali kapsamında izleyici ile buluştu.

7. Kayseri Film Festivali Başladı

Kayseri Film Festivali heyecanı 28 Kasım akşamı gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı. 1 Aralık’a kadar devam edecek olan festivalde 43 film sinemaseverlerle buluşacak.

TRT Ortak Yapımı “Kovan” 7. Kayseri Film Festivali’nde İzleyici ile Buluştu

Eylem Kaftan’ın senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği ilk uzun metraj sinema filmi “Kovan” 7. Kayseri Film Festivali kapsamında izleyici ile buluştu.

5. Türk Filmleri Haftası Başlıyor

TRT ortak yapımı “Kapan” ve “Rafadan Tayfa”, “5. Türk Filmleri Haftası”nda seyirci ile buluşuyor.

39. İstanbul Film Festivali Başvuruları Başladı

39. İstanbul Film Festivali, bu yıl 10-21 Nisan 2020 tarihlerinde düzenlenecek.

7. Kayseri Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belli Oldu

7. Kayseri Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde “Dilsiz”, “Kapan”, “Kovan” ve “Omar ve Biz” olmak üzere TRT ortak yapımı 4 film bulunuyor.

13. Asya Pasifik Film Ödülleri Sahiplerini Buldu

Filistin'in Oscar adayı olan TRT ortak yapımı “Burası Cennet Olmalı” Asya Pasifik Film Ödülleri’nde Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi oldu.

9. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

TRT ortak yapımları 9. Malatya Uluslararası Film Festivali’nden 7 ödülle döndü.

25. Gezici Film Festivali Başladı

Ankara Sinema Derneği'nin Çankaya Belediyesi ile birlikte düzenlediği Gezici Festival, 29 Kasım - 5 Aralık tarihleri arasında Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor.

TRT Ortak Yapımı “Omar Ve Biz” Dünya Turunda

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er ‘in yaptığı TRT ortak yapımı “Omar ve Biz” kasım ayında uluslararası dört festivale katılacak.

TRT Ortak Yapımları 9. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde

9. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde yarışacak filmler açıklandı.

“Omar ve Biz” Türkiye Prömiyerini Antalya’da Gerçekleştirdi

Dünya prömiyerini gerçekleştirdiği Varşova Film Festivali’nden, Ekümenik Jüri tarafından En İyi Film ödülüne layık görülerek dönen TRT ortak yapımı “Omar ve Biz”, Türkiye’deki ilk gösterimini 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleştirdi.

7. Boğaziçi Film Festivali’nin Ödülleri Sahiplerini Buldu

TRT ortak yapımları Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda gerçekleşen 7. Boğaziçi Film Festivali kapanış ve ödül gecesinden 4 ödülle döndü.

7. Boğaziçi Film Festivali’nde Proje Geliştirme Konuşuldu

Festival kapsamında 24 Ekim Perşembe günü, saat 13:00’de Feriye Sineması’nda Proje Geliştirmenin Yapısı ve İşlevi paneli gerçekleştirildi.

Bosphorus Film Lab'da Filmler, Sektör ve TRT Konuşuldu

TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sn. İbrahim Eren, 7. Beyoğlu Film Festivali kapsamında Uluslararası Arthouse Stratejisine Doğru: Filmler, Sektör ve TRT etkinliğinde konuşma yaptı.

TRT Ortak Yapımı “Uzun Zaman Önce” 7. Boğaziçi Film Festivali’nde Seyirci ile Buluştu

7. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Yarışma bölümünde yer alan Cihan Sağlam imzalı TRT ortak yapımı “Uzun Zaman Önce” İstanbul’da seyirci ile buluştu.

7. Boğaziçi Film Festivali’nde Ortak Yapım Süreçleri Konuşuldu

TRT Ortak Yapımı “Kapan” Türkiye Prömiyerini 7. Boğaziçi Film Festivali’nde Yaptı

Seyid Çolak imzalı “Kapan” filmi Türkiye prömiyerini 7. Boğaziçi Film Festivali’nde gerçekleştirdi.

TRT Ortak Yapımı “Bulmaca Kulesi: Dev Kuşun Gizemi” Vizyona Girdi

TRT Çocuk ekranlarında, heyecanla takip edilen çizgi film serisinin sinema uyarlaması "Bulmaca Kulesi: Dev Kuşun Gizemi" bugün (25 Ekim) vizyona girdi.

TRT Ortak Yapımı “Dilsiz” 7. Boğaziçi Film Festivali’nde Seyirci ile Buluştu

Yönetmenliğini Murat Pay’ın üstlendiği ve Ulusal Yarışma kategorisinde yer alan TRT ortak yapımı “Dilsiz” 7. Boğaziçi Film Festivali’nde seyirci ile buluştu.

TRT Ortak Yapımı “Kovan” 7. Boğaziçi Film Festivali’nde Seyirci ile Buluştu

7. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Yarışma bölümünde yer alan Eylem Kaftan imzalı TRT ortak yapımı “Kovan” filmi, İstanbul’da seyirci ile buluştu.

“Omar ve Biz” Varşova Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nün Sahibi Oldu

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı TRT ortak yapımı “Omar ve Biz” Varşova Film Festivali’nden ödül ile dönüyor.

“Karınca” Filmi 7. Boğaziçi Film Festivali’nde Seyircilerle Buluştu

Nazif Tunç’un yönetmenliğini üstlendiği TRT ortak yapımı “Karınca” filmi dünya prömiyerini 7. Boğaziçi Film Festivali’nde yaptı.

“Burası Cennet Olmalı” Asya Pasifik Film Ödülleri’ne Aday Gösterildi

TRT’nin ortak yapımcısı olduğu Elia Suleiman imzalı 'Burası Cennet Olmalı/It Must Be Heaven' Asya Pasifik Film Ödülleri’ne aday gösterildi.

“Omar Ve Biz” Varşova Film Festivali’nde Dünya Prömiyeri Yaptı

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı TRT ortak yapımı “Omar ve Biz”, dünya prömiyerini Varşova Film Festivali’nde yaptı.

TRT Ortak Yapımı Animasyonlar Vizyona Giriyor

TRT ortak yapımı "Bulmaca Kulesi: Dev Kuşun Gizemi", "Hapşuu" ve "Rafadan Tayfa: Göbeklitepe" 25 Ekim, 8 Kasım ve 27 Aralık'ta beyaz perdede olacak.

Bosphorus Film Lab’de Yarışacak Projeler Belli Oldu

Yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretimine katkı sağlamak amacıyla 19-24 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Bosphorus Film Lab’de yer alacak projeler belli oldu.

TRT Ortak Yapımları 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde

TRT ortak yapımları “Ceviz Ağacı” ve “Omar ve Biz” 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışacak.

TRT Ortak Yapımları 7. Boğaziçi Film Festivali’nde

Bu yıl 18-25 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek 7. Boğaziçi Film Festivali’nde yarışacak filmler belli oldu.

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Bu yıl 23-29 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ödülleri, 28 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

“Omar Ve Biz” Varşova Film Festivali’nde Dünya Prömiyeri Yapıyor

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı TRT ortak yapımı “Omar ve Biz” filmi festival yolculuğuna dünyanın en prestijli festivallerinden Varşova Film Festivali ile başlıyor.

“Kovan” Dünya Prömiyerini Altın Koza’da Gerçekleştirdi

Eylem Kaftan’ın senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği ilk uzun metraj sinema filmi “Kovan”, 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

“Uzun Zaman Önce” Dünya Prömiyerini Altın Koza’da Gerçekleştirdi

Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği TRT ortak yapımı “Uzun Zaman Önce” filminin dünya prömiyeri ve festival galası 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleşti.

TRT Ortak Yapımı “Kovan” ve “Uzun Zaman Önce” Altın Koza Film Festivali’nde

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde bu yıl TRT ortak yapımı 2 film, “Ulusal Uzun Metraj Film” kategorisinde yarışacak.

44. Toronto Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Bu yıl 5-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen 44. Toronto Film Festivali’nde ödüller belli oldu.

76. Venedik Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Bu yıl 28 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen 76. Venedik Film Festivali’nin kazananları belli oldu.

“Kapan” Filmine Fas’tan Büyük Ödül

27-31 Ağustos tarihlerinde Fas’ta gerçekleştirilen 5. Uluslararası Saidia Film Festivali’nde yönetmenliğini Seyid Çolak’ın üstlendiği TRT Ortak Yapımı “Kapan” filmi Grand Prix/Büyük Ödül’e layık görüldü.

TRT Ortak Yapımları 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması finalistleri belli oldu. Finalistler arasında yer alan TRT Ortak Yapımı “Kovan” ve “Uzun Zaman Önce” filmleri de Altın Koza Ödülleri için yarışmaya hak kazandı.

25. Saraybosna Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

25. Saraybosna Film Festivali’nde ödüller, Bosna Hersek’teki tarihi Ulusal Tiyatro Binası’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

TRT Ortak Yapımları 25. Saraybosna Film Festivali’nde

“12 Punto TRT Senaryo Günleri Ortak Yapım Desteği” kazanan projeler ve Ümit Köreken imzalı TRT Ortak Yapımı “Bir Umut”, 25. Saraybosna Film Festivali Cinelink Endüstri Günleri’nde yer aldı.

“Dilsiz” Filminin Dünya Prömiyeri Saraybosna’da Gerçekleştirildi

25. Saraybosna Film Festivali Başlıyor

Bosna Hersek'te 1992-1995'te yaşanan savaşın ardından Saraybosna'yı yeniden kültür-sanat merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenen Saraybosna Film Festivali’nin 25.si bu yıl 16-23 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

“The Irishman” New York Film Festivali’nin Açılış Filmi Olacak

Martin Scorsese, Robert De Niro ve Al Pacino'yu bir araya getiren “The Irishman”, 57. New York Film Festivali’nin açılış filmi olacak.

76. Venedik Uluslararası Film Festivali’nin Programı Belli Oldu

Bu yıl 28 Ağustos - 7 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 76. Venedik Uluslararası Film Festivali’nin programı açıklandı.

“Kapan” Avrupa Prömiyerini Madrid’te Yapacak

Seyid Çolak’ın yönettiği ve senaryosunu Güven Adıgüzel’le birlikte yazdığı TRT Ortak Yapımı “Kapan” filmi, Avrupa prömiyerini, 8. Madrid Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

44. Toronto Film Festivali’nin Programı Açıklandı

44. Toronto Film Festivali’nin programında yer alacak ilk filmler açıklandı.

Toronto'dan Meryl Streep’e Onur Ödülü

44. Toronto Film Festivali'ne eş zamanlı düzenlenecek olan TIFF Tribute Gala’da, usta oyuncu Meryl Streep’e TIFF Onursal Oyuncu Ödülü verilecek

25. Saraybosna Film Festivali’nin Programı Açıklandı

Bu yıl 16-23 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 25. Saraybosna Film Festivali’nin programı açıklandı.

Emin Alper'in “Kız Kardeşler” Filmi Saraybosna'da Yarışacak

Emin Alper’in Kız Kardeşler filmi, 25. Saraybosna Film Festivali Uluslararası Yarışma bölümüne seçildi.

“Saraybosna'nın Kalbi” İçin Yarışacak Filmler Belli Oldu

25. Saraybosna Film Festivali'nde "Saraybosna'nın Kalbi" ödülleri için 53 film yarışacak.

76. Venedik Film Festivali’nin Açılış Filmi Belli Oldu

76. Venedik Film Festivali’nin açılış filmi Hirokazu Koreeda imzalı "The Truth" olacak.

!f İstanbul'un Jüri Başkanı Ezel Akay Oldu

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nin ulusal yarışma jüri başkanlığını üstlenecek olan isim açıklandı.

71. Emmy Adayları Açıklandı

Televizyon dünyasında en iyilerin ödüllendirildiği Emmy Ödülleri’nde adaylar açıklandı.

Ruben Östlund Saraybosna Film Festivali'nin Jüri Başkanı Oldu

İsveçli yönetmen Ruben Östlund, 25. Saraybosna Film Festivali'nin jüri başkanlığını üstlenecek.

“12 Punto TRT Senaryo Günleri” Ödülleri Sahiplerini Buldu

“12 Punto TRT Senaryo Günleri” İstanbul’da yapılan ödül töreniyle sona erdi. Jürinin seçtiği 8 proje ödüllerine kavuştu.

Adana Altın Koza Film Festivali 23 Eylül'de başlıyor

Bu yıl 26. düzenlenecek Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, 23-29 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak.

Ulusal Yarışma Antalya'ya Geri Dönüyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bu yıl 26 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 56. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Ulusal Yarışma’nın geri döneceğini açıkladı.

Boğaziçi Film Festivali’ne Başvurular Başladı

7. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Yarışma başvuruları başladı.

12 Punto TRT Senaryo Günleri kapsamında; TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren ile Akademi Başkanı John Bailey Bir Araya Geldi!

12 Punto TRT Senaryo Günleri kapsamında; TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren ile Akademi Başkanı John Bailey bir araya geldi.

4. Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması'na Başvurular Başladı

Sabancı Vakfı’nın dördüncüsünü düzenlediği kısa film yarışmasına başvurular başladı.

Akademi Başkanı John Bailey 12 Punto TRT Senaryo Günleri'nin Jüri Başkanı Oldu

Akademi Başkanı John Bailey, 12 Punto TRT Senaryo Günleri'nin Jüri Başkanı olarak Türkiye'ye geliyor.

Şanghay Uluslararası Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Nuri Bilge Ceylan’ın jüri başkanlığını üstlendiği Şanghay Uluslararası Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu.

73. Cannes Film Festivali'nin Tarihi Belli Oldu

73. Cannes Film Festivali’nin 12-23 Mayıs 2020 tarihleri arasında düzenleneceğini açıkladı.

Documentarist İstanbul Belgesel Günleri 15 Haziran'da Başlıyor

Bu yıl 15-20 Haziran tarihleri arasında 12'ncisi düzenlenecek olan Documentarist İstanbul Belgesel Günleri'nde, son dönemde halkın direnişiyle dünya gündeminde olan Sudan'a özel bir bölüm ayrıldı.

12 Punto TRT Senaryo Günleri’nde Finalistler Belli Oldu!

Kurulduğu günden beri Türk sinemasının gelişimine katkı sağlayan TRT, Türk sinemasına nitelikli senaryolar kazandırmak ve bu senaryoların filme dönüştürülmesini desteklemek amacıyla senaryo günleri düzenliyor.

72. Cannes Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

72. Cannes Film Festivali ödülleri 25 Mayıs Cumartesi akşamı düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Altın Palmiye ödülü Bong Joon-ho imzalı “Parasite” filminin oldu.

Platino Ödülleri'ne “Roma” Damga Vurdu

6. Platino Ödülleri'nde kazananlar açıklandı.

72. Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış Jürisi Belli Oldu

72’ncisi düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin "Belirli Bir Bakış" jürisi belli oldu.

2019 BAFTA TV Ödülleri Sahiplerini Buldu

BAFTA TV Ödülleri (British Academy Television Awards) 12 Mayıs Pazar gecesi Londra'da gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

TRT Ortak Yapımları Chicago Türk Film Günleri’nde

Türkiye Chicago Başkonsolosluğu ve Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Washington DC tarafından düzenlenen Chicago Türk Film Günleri başladı.

Kubrick’in Senaryosu Dizi Oluyor

Stanley Kubrick’in “God Fearing Man” senaryosu mini dizi olarak televizyona uyarlanacak.

“Kızım Gibi Kokuyorsun” Şanghay’da Yarışacak

Kızım Gibi Kokuyorsun filminin prömiyeri, 22. Şanghay Uluslararası Film Festivali’nde yapılacak.

Ali Vatansever'e 10. Bari Uluslararası Film Festivali’nden Ödül

Ali Vatansever, 10. Bari Uluslararası Film Festivali’nde son filmi "Saf" ile En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü.

72. Cannes Film Festivali’nin Kapanış Filmi Belli Oldu

Bu yıl 72'ncisi düzenlenen Cannes Film Festivali’nin kapanış filmi belli oldu.

72. Cannes Film Festivali’ne Bakış

Bu yıl 14 Mayıs – 25 Mayıs tarihleri arasında Fransa’da 72’ncisi düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin seçkisi açıklandı.

2. Sufi Sinema Günleri Başlıyor

Uluslararası 2. Sufi Sinema Günleri (SUFİSİN) bu yıl 2-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.

11. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri Sahiplerini Buldu

TRT tarafından amatör ve profesyonel belgesel filmcileri desteklemek amacıyla bu yıl 11’incisi düzenlenen “Uluslararası TRT Belgesel Günleri” sona erdi.

30. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından bu yıl 18-28 Nisan tarihleri arasında 30’uncusu düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu.

11. Uluslararası TRT Belgesel Günleri Başlıyor!

TRT olarak belgesel ve belgeselciliğin gelişimine katkı sağlamak, amatör ve profesyonel belgeselcileri desteklemek amacıyla düzenlediğimiz TRT Uluslararası Belgesel Günleri bu yıl 11. kez gerçekleştirilecek.

Türkiye Moskova'da Onur Konuğu

Bu yıl 41'inci kez düzenlenen Uluslararası Moskova Film Festivali, Rusya Tiyatrosu'nda törenle başladı

Nuri Bilge Ceylan Şangay Film Festivali'nde Jüri Başkanı Oldu

Usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan, 15-24 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek Şangay Film Festivali'nin jüri başkanlığını üstlenecek.

TRT Ortak Yapımı "Burası Cennet Olmalı" Cannes Film Festivali’nde

TRT’nin ortak yapımcısı olduğu "Burası Cennet Olmalı" filmi Cannes Film Festivali’nde ana yarışma bölümüne seçildi.

38. İstanbul Film Festivali Galası Gerçekleştirildi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 5-16 Nisan 2019’da gerçekleştirilecek 38. İstanbul Film Festivali’nin galası ve Sinema Ödülleri töreni yapıldı.

TRT Ortak Yapımı "Kapan" Dünya Prömiyerini Rusya’da Yapacak

Seyid Çolak’ın yönettiği ve senaryosunu Güven Adıgüzel’le birlikte yazdığı "Kapan" dünya prömiyerini Rusya’da yapacak.

İngiliz Ulusal Film Ödülleri Sahiplerini Buldu

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen törenle Ulusal Film Ödülleri (National Film Awards UK) sahiplerini buldu.

Malaga Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu sene 22. kez düzenlenen Malaga Film Festivali sona erdi.

SXSW Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

SXSW Film Festivali düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

Ediz Hun’a Almanya’dan Onur Ödülü

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Ediz Hun, 24. Nürnberg Türk-Alman Film Festivali’nin galasında onur ödülü aldı.

Ankara Film Festivali Finalistleri Belli Oldu

30. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak filmler belirlendi.

Yerli Altın Palmiye’de Yılın Filmi "Müslüm" Seçildi

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen “Mersin Altın Palmiye Ödülleri” sahiplerini buldu.

"Nuh Tepesi" İlk Gösterimini Tribeca Film Festivali’nde Yapacak

Cenk Ertürk’ün yazıp yönettiği ve başrollerinde Ali Atay, Haluk Bilginer ve Hande Doğandemir’in rol aldığı "Nuh Tepesi" filmi geri sayıma geçti.

Lynne Ramsay İstanbul Film Festivali’nde Jüri Başkanı Oldu

38. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünün jüri başkanlığını İskoç yönetmen Lynne Ramsay üstlenecek.

51. SİYAD Ödülleri Sahiplerini Buldu

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri 51’inci kez sahiplerini buldu.

Alejandro Gonzalez Inarritu Cannes Jüri Başkanı Oldu

Cannes Film Festivali’nin bu yılki başkanlığını Alejandro Gonzalez Inarritu üstlenecek.

73. BAFTA Ödülleri Adayları Açıklandı

İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından verilen BAFTA Ödülleri’nin 73'üncüsü düzenlenecek.

Adres:

Turan Güneş Bulvarı
TRT Sitesi
C Blok 603
Or-An Ankara

İletişim

E-Posta:
12punto@trt.net.tr 

Telefon:
+90 (312) 463 46 40
+90 (312) 463 24 61