ORTAK YAPIMLAR

2020

FLAŞBELLEK

 

KÜNYE


Yönetmen & Senaryo: Derviş Zaim
Yardımcı Yönetmen: Utku Bildirgen
Cast Direktörü: Gökçe Doruk Erten
Kostüm: Miray Yoğurtçu
Sanat Yönetmenleri: Sıla Karaca, Seda Saçlı
Ses: Özgür Özden
Işık: Arda Çağlar Erkmen
Post Prodüksiyon: Geniuspark
Ses Tasarım: Kostas Varympopiotis
Kurgu: Aylin Zoi Tinel
Yapım Sorumlusu: Ziya Akbaş
Müzik: Marios Takoushis
Görüntü Yönetmeni: Andreas Sinanos
Uygulayıcı Yapımcı: Emre Oskay
Yapımcı: Derviş Zaim - Marathon Film

 

OYUNCULAR


Saleh Bakri
Sara El Debuch
Husam Chadat
Ali Suleyman

 

SİNOPSİS


Flaşbellek, Suriye’deki savaş esnasında yaralanmış bir rejim askerinin şahit olduğu olayların zorlaması ile akan kanı durdurmak için harekete geçmesi ve hayatını riske atmasını ele alıyor. Hikayenin kahramanı kendi hayatını kurtarmakla, insanlığa karşı hissettiği yükümlülüğü gerçekleştirmenin arasında kalmıştır. Sonunda insan onuruna karşı hissettiği yükümlülüğü yerine getirmeyi yeğleyen bir yolda yürümeye karar verir. Yapıt, Suriyedeki insanlık durumuna işaret etmeye çalışırken insanların birarada, barış içinde yaşamaları için gereken koşulları sorgulamaktadır.

 

-----

 

GÖLGELER İÇİNDE

 

KÜNYE


Yönetmen & Senaryo: Erdem Tepegöz
Yapım şirketi: Contact Film Works
Yapım: Figen Ermek Özçorlu, Umut Özçorlu
Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan
Sanat Yönetmeni: Armen Ghazaryan
Kurgu: Arzu Volkan
Ses Tasarım: Eli Haligua - Fatih Rağbet
Uygulayıcı Yapımcı: Zeynep Can

 

OYUNCULAR


Numan Acar
Vedat Erincin
Ahmet Melih Yılmaz
Emrullah Çakay
Muharrem Bayrak
Selin Kavak

 

SİNOPSİS


“Gölgeler İçinde” zamansız ve mekansız bir hikaye. Zait, ilkel teknoloji tarafından yönetilen bir maden fabrikası için çalışan sadık maden işçisidir. İçinde yaşadığı yapı hakkında şüphe duymaya başlar. Kendilerini izleyenlere ulaşmaya çalıştıkça bilmediği derinlikleri keşfeder.
 

-----
 

MAVZER

 

KÜNYE


Yönetmen & Senaryo: Fatih Özcan
Ortak Yapımcı: TRT
Yapım: Enes Erbay, Fatih Özcan
Görüntü Yönetmeni: Orçun Özkılınç
Sanat Yönetmeni: Vahhap Ayhan
Kurgu: Naim Kanat
Ses Miksaj: Postbıyık Post Prodülsiyon - Sertaş Toksöz, Yalın Özgencil
Uygulayıcı Yapımcı: GSA Medya - Murat Çakmak, Burak Donay

 

OYUNCULAR


Serhat Kılıç
Ozan Çelik
Seda Türkmen
Ahmet Aydın
İbrahim Kalkan
Burçak Dilekli
Güliz Şirinyan
Mehmet Ali Kaptanlar
Kemal Zeydan
Erengül Öztürk
Yaşar Karakulak
Tuba Erdem

 

SİNOPSİS


Orta Anadolu'da bir dağ köyünde yaşayan Veysi, bir sabah oğlu Mustafa ile koyunlarının bulunduğu ağıla gider. O esnada bir kurt sürüsü ağıla saldırır ve Veysi'nin koyunlarının büyük bir kısmı telef olur. Saldırı sonrasında koyunlarını ve kendisini korumak için bir Mavzer edinmeyi kafasına koyan Veysi, kasabadaki silah satıcısından bir söz alır. Silah satıcısı, eğer kurtlardan bir kaçını öldürürse Mavzer'i hediye edeceğini söyler. Veysi kurtların peşine düşer. Dişi ve yavru kurdu vurmayı başaran Veysi gururla köyüne döner. Köye döndüğünde babasının cenazesi ile karşılaşır. Ardından kendisini kardeşi ile girdiği bir miras kavgasında bulur. Dişisini ve yavrusunu kaybeden erkek kurt da bu kavgadaki yerini alacaktır.
 

-----
 

SADECE FARKLI

 

KÜNYE

 

Yönetmen /Yapımcı: Ahmet Sönmez
Senaryo: Nalan Merter Savaş
Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan
Uygulayıcı Yapımcı: Ergin Yılmazer
Sanat Yönetmeni: Aysun Özdemir
Müzik: Alpay Göltekin, Caner Özkan, Güldiyar Tanrıdağlı
Editör: Yakup Baysal
Ses Tasarımı: Umut Şenyol
Renk Düzenleyici: Mehmet Göksu

 

OYUNCULAR

 

Ömer Akgüllü
Vildan Atasever
Aybars Kartal Özson
Meral Çetinkaya

 

SİNOPSİS

 

Sadece "yazık" diyebildiğiniz hayatlara şahit olmuşsunuzdur eminim. Yapılacak hiç bir şey olmadığını düşündüğünüz durumlarla karşılaşmışsınızdır siz de benim gibi... Bu film; işte böylesi çaresiz durumlarda bile yapılacak bir şeyler olduğunu söyleyen bir film olarak hayal edilmiştir. Sadece Farklı; bir baba-oğul hikayesi. Babanın çocuk, çocuğun baba olmak zorunda kaldığı; sevgiyi alışılmışın dışında tanımlamayı deneyen bir hikaye... Başkarakterimiz Fikret; "tuhaf" biridir. İşi, eğitimi, ailesi, evi, arabası olan ama sosyal hayatın için hep "tuhaf" kalmaya mahkum bir adam... Tüm tuhaflığına rağmen hayatını sürdürebilmesi, geçmişte babasının, şimdi de karısının onun için kurguladığı rutin hayatın içinde mümkündür. Peki; ya o rutin bir sebeple bozulursa... Sorununun ne olduğunu kendi bile bilmeyen bir baba ile; sorununun ne olduğunu bilmediği babasını hayatın içinde tutmak için çabalayan oğlunun hikayesidir Sadece Farklı...
 

-----
 

YAŞAMAK

 

KÜNYE


Yapımcı/ Yönetmen: Erkan Karabağ
Yönetmen: Talip Karamahmutoğlu
Hikaye: Erkan Karabağ
Senaryo: Serkan Özaslan, Hilal Çelenk
Müzik: Tamer Çıray
Kurgu: Fevzi Uludağ, Engin Öztürk
Genel Koordinatör: Rabia Bilen

 

OYUNCULAR
 

Erkan Petekkaya
Esra İnal
Hakan Oğurlu
Reiner Wagner
Bruno Eyrno
Wilma Elles

 

SİNOPSİS

 

Cemal annesi Zeynep ile birlikte Almanya’nın Berlin şehrin de , şirin bir evde yaşamaktadır. Cemal bitkilerle arası çok iyi olan bir çocuktur. Evinin önündeki alanda kendine kurduğu küçük bahçede bitkiler ve çiçekler yetiştirmektedir. Cemal okulunda da parlak bir öğrencidir. Yalnız son zamanlarda giderek daha asosyal bir çocuk haline gelmesi öğretmeni Tanja’yı rahatsız etmektedir. Yine sıradan gibi görünen bir okul günü, Cemal’in sınıfının camına koyduğu bitkilerine iki arkadaşının kötü davranmasına dayanamaz ve arbede çıkar. Okul müdürün ısrarı ile Öğretmeni bu olaydan sonra Cemal’in annesini okula çağırmaya karar verir. Zeynep okula geldiğinde Cemal’in yakın zaman önce babasını bir trafik kazasında kaybettikten sonra biraz değiştiği ancak düzeleceğini anlatır. Müdür ikna olmamıştır . Ancak, Zeynep Cemal’den okuldaki bitkilerini eve getirmesini ister. Cemal bahçe de çiçekler ile uğraşırken düşüp yüzünü yere çarpar. Annesi hastaneye götürür. Hastanedeki doktor aile içi şiddetten şüphelenerek gençlik bürosunu arar ve o andan sonra Cemal’in hayatı bir anda alt üst olur. Evinden zorla alıp yetimhaneye getirilir. Buradan alınarak bir koruyucu ailenin yanına verilir. Tek isteği annesi ile yaşamak olan Cemal bu isteğine kavuşabilecek midir?

 

-----

 

BİR TUTAM KARANFİL

(YAPIM AŞAMASINDA)

KÜNYE

Yönetmen: Bekir Bülbül
Senarist: Büşra Bülbül – Bekir Bülbül
Yapımcı: Mayıs Film – Büşra Bülbül

SİNOPSİS

Yaşlı ve inatçı bir adam olan Musa, mülteci olarak yaşadıkları şehirde hayat arkadaşını kaybeder. Daha önce kendisine vermiş olduğu sözden dolayı cenazeyi doğup büyüdüğü topraklara defnetmek ister ve yanına torunu Halime’yi de alarak yola koyulur. Otobüsler ve kamyonlar tabutla gezen bu iki mülteciyi araçlarına almak istemez. Maddi imkânsızlıklarında etkisiyle yola mecburen yayan devam etmek zorunda kalırlar. Fakat tabut sürüklenmelere ve yol koşullarına daha fazla dayanamaz, zamanla çatlamaya ve kırılmaya başlar. Musa bütün bu sorunların yanında yaşlılığının getirmiş olduğu takatsizlik ve torunun acizliğiyle zorlu iklim şartlarında sınıra ulaşma çabası içerisindedir. Üstelik sınırda çatışmalar halen devam etmektedir.

-----

BİR UMUT

(YAPIM AŞAMASINDA)

KÜNYE

Yönetmen: Ümit Köreken
Senaryo: Ümit Köreken

SİNOPSİS

Çocukken babasını kaybetmesinin ardından annesinin evlenmesi üzerine dayısı ile yaşayan Umut, yıllardır annesini görmemiştir. Ancak aradan geçen onca yılın ardından dayısından gelen bir telefon üzerine annesine yardım etmek zorunda kalır. MS hastası olan annesi tedavisiyle ilgilenmek zorunda kalan Umut, bu sırada beklenmedik bir haber alır. Asiye hamiledir ve bu haber ikisi arasında bir çatışmaya neden olur. Çocuk sahibi olmak istemeyen Umut, Asiye ile büyük bir tartıma yaşar. Bu durum üzerine Asiye bir anda ortadan kaybolur. Stres altında olan Umut, aynı zamanda annesi ile de büyük bir hesaplaşma yaşar. Annesinin de ortadan kaybolması üzerine Umut, gece boyu Asiye’yi ve annesini arar. Sabah olduğunda annesi ve Asiye’den haber alan Umut’un sadece birine yetişebilme imkânı vardır. 

-----

İÇ BAHÇE

(YAPIM AŞAMASINDA)

KÜNYE

Yönetmen: Ceren Şahan
Senaryo: İbrahim iris
Yapımcı: YazıTura Film Media – Erdal Bali

SİNOPSİS

Yıl 1981. İsmail (10), 1977 yılından beri Bakırköy Akıl Hastanesi’nde yaşamaktadır. 1980 darbesinin etkileri hastanede hala hissedilmektedir. Sibel (13)in hastaneye gelmesi ile İsmail hiç yapmadığı bir şeyi yapacak, soru soracaktır! İç bahçenin yüksek duvarlarının ötesindeki dünyayı, Sibel in hastaneden kaçma fikri ile görebilecek midir? Sibel ve İsmail özgürlüğe birlikte pedal çevirebilecekler midir?

-----

İKİ ŞAFAK ARASINDA

(YAPIM AŞAMASINDA)

KÜNYE


Yönetmen: Selman Nacar
Senarist: Selman Nacar
Yapımcı: Burak Çevik, Diloy Gülün

 

SİNOPSİS


Fabrikalarında bir işçinin yaralanmasının ardından Kadir, hayalleri, ailesi ve yaralanan işçinin eşini etkileyecek ahlaki bir tercih yapmak zorunda kalır. 

-----

KESİLMİŞ BİR AĞAÇ GİBİ

(YAPIM AŞAMASINDA)

KÜNYE

Yönetmen: Tunç Davut
Senarist: Tunç Davut, Sinem Altındağ
Yapımcı: Tekhne Film Yapım – Tunç Davut, Sinem Altındağ

SİNOPSİS

Ölümcül hastalığa yakalanan Refik’in isteği çocuklarıyla mutlu bir bayram geçirip onlardan helallik dilemektir. Refik’le ilgilenmeyen ihsan yeni bir iş kurmak için babasından köydeki tarlaların tapusunu kendi üstüne geçirmesini ister. Refik kızlarının rızasını alarak bunu yapabileceğini söyler. Refik yurtdışına gidebilmeleri için bakıcısı Suriyeli Gülizar’a para verir. Ama kadın iki oğlunu Refik’e bırakıp kayıplara karışır. Nalân babasını iki çocukla bulunca ne yapacağını şaşırır. Baba kız Basmane’de kadını ararlar. İhsan, babasına yük olduğunu düşündüğü çocukları gizlice Gülizar’ın komşusuna bırakır. Bayramın ilk günü mezarlık ziyaretinde yeni kazılmış mezarı gören çocuklar ilk defa babalarının ölümü üzerine konuşurlar. Aralarındaki anlaşmazlıklar su yüzüne çıkar. Refik’in büyük kızı Ayhan tarlaların İhsan’a verilmesine karşıdır. Gebe kurbanın kesilememesi gerginliği artırır. Hastalığını açıklayamayan refik, yetimleri bulmak için kavga eden çocuklarının y anından sessizce ayrılır.

-----

MUALLİM

(YAPIM AŞAMASINDA)

KÜNYE

Yönetmen: Müslim Şahin
Senaryo: Müslim Şahin - Ahmet Tezcan
Yapımcı: Halit Arabacı

Yapım: CY Grup Medya A.Ş.
 

OYUNCULAR

Melih Selçuk
Sevtap Özaltun
Ruhi Sarı
Halit Karaata
Kerim Yağcı
Levent Sülün
Engin Yüksel
Barış Hayta
Yiğit Çelebi
Batuhan Ekşi
Tuğçe Tanıl
Mike Mitchell
Uğur Arslanoğlu
Şendoğan Öksüz
Hakan Karaman

 

SİNOPSİS

Muallim, 20.yy başı Osmanlısında, devlet tarafından Fransa’ya mühendislik eğitimi için gönderilen ve kimliğine yabancılaşarak ülkesine dönen Ali, ilk defa katıldığı bir Jön Türk toplantısında zabitler tarafından tutuklanıp, öğretmen olarak bir kasabaya sürgün edilince, küçümsediği tüm değerlerle yüzleşmek ve cahil bulduğu halkla bir arada yaşamak zorunda kalmasını konu edinir.

-----

TAVŞAN İMPARATORLUĞU

(YAPIM AŞAMASINDA)

KÜNYE

Yönetmen: Seyfettin Tokmak
Senaryo: Seyfettin Tokmak
Yapımcı: Yaman Film Yapım – Seyfettin Tokmak

SİNOPSİS

Musa (11) Elazığ’ın Keban kasabasında babası Beko (Bekir - 42) ile birlikte tek katlı kerpiç bir evde yaşamaktadır. Tazı tavşan yarışlarında ayakçılık yaparak geçinen babası, özel rehabilitasyon merkezi müdüründen Musa’ya engelli raporu ayarlayabilirse devletten maaş alabileceğini öğrenir. Fakat rapor için Musa’nın Nergis’ten (11) engelli gibi görünebilmeyi öğrenmesi gerekmektedir. Musa engelli kalacak olmaktan korkar fakat kimin gerçekten engelli kimin taklit yaptığını anlamanın zor olduğu rehabilitasyon merkezinde eğitime başlar. Nergis’in de merkezde çalışan annesinden dolayı engelli rolü yapmak zorunda olduğunu öğrenir. Musa tuzaklardan ve yarışlardan kurtarabildiği tavşanlar için eski bir madende yarattığı Tavşan İmparatorluğu hayaline Nergis’i de ortak eder. İki arkadaş tavşanları tuzaklardan, kendilerini engellikten kurtarabilecekleri tehlikeli bir mücadeleye girişirler.

-----

ÜÇ ARKADAŞ

(YAPIM AŞAMASINDA)

KÜNYE

Yönetmen: Nursen Çetin Köreken
Senarist: Nursen Çetin Köreken
Yapımcı: Dramayapım Film – Nursen Çetin Köreken

SİNOPSİS

Mercan (13); geceleri dikiş atölyesinde çalışan bir anne ile inşaatlarda bekçilik yapan bir babanın tek çocuğudur. Küçük yaşlardan beri birçok farklı işte çalışmıştır. Şimdi sokaklardan hurda toplayıp satmaktadır. Yunus (13); anne ve babası yıllar önce çalgıcılık yaptıkları bir düğünde çıkan silahlı saldırı sonucu yaşamlarını yitirmişlerdir. Romen bir aileden gelen Yunus yaşlı dedesiyle birlikte yaşamakta, çok küçük yaşlardan bu yana sokaklarda klarnet çalmaktadır. Bilal (13); Suriye’deki savaştan kaçan bir ailenin çocuğu olan Bilal’in anne babası Suriye’de kalmıştır ve yine savaştan kaçmayı başaran dayısı ile birlikte yaşamakta, kâğıt toplayarak hayatını kazanmaktadır. Mercan, Yunus ve Bilal… Aile kökenleri birbirinden farklı üç arkadaştırlar. Yanlarına aldıkları beyaz bir yarış güverciniyle bir yolculuğa çıkarlar. Bir günlük yolculuğun sonunda ise tek amaçları vardır: güvercin yarışlarına katılmak ve kazanacakları para ödülü ile Bilal’in savaşta kalan anne ve babasını kurtarma...

-----

TURNA MİSALİ

(YAPIM AŞAMASINDA)

KÜNYE

Yönetmen: İffet Eren Danışman Boz
Senaryo: İffet Eren Danışman Boz – Eyüp Boz
Yapımcı: İEDB Film - İffet Eren Danışman Boz - Mustafa Karadeniz

SİNOPSİS

Sarıkeçili Yörüklerine mensup Aksak Ailesi’nin otoriter aile reisi Gülsüm Ana göç hazırlıklarına başlamıştır. Fakat aile bireyleri ve diğer yörük aileleri göç konusunda Gülsüm Ana gibi düşünmezler. Kocası artık yaşlandığını ileri sürüp yerleşik hayata geçmek, damadı develeri satıp traktörle göçmek istemektedir. Gülsüm ise göçün tamamen eski yöntemle, develerle yapılması taraftarıdır. Gülsüm’ün en büyük destekçileri yarım akıllı oğlu Nurettin ve torunu Elif’tir. Gülsüm çevresindekileri ikna etmeye çalışırken valiliğin göçü engelleyeceği söylentisi dolaşmaya başlar. Önüne çıkan tüm engellere rağmen Gülsüm göçmeye kararlıdır.

-----

UMUT

(YAPIM AŞAMASINDA)

KÜNYE

Yönetmen: Orhan İnce
Senaryo: Orhan İnce
Yapımcı: Sinemarjen Film- Orhan İnce

SİNOPSİS

Sağır ve dilsiz Bedo (7), babası Mustafa (42) ve ağabeyi Çeto (20) ile köyden birkaç kilometre uzaktaki evlerinde yaşamaktadır. Bedo, zamanının büyük bir kısmını annesinden ona yadigâr kalan çok sevdiği koyunu ile oynayarak geçirir. Bedo’nun tarımdan eskisi kadar para kazanamayan babası Mustafa, arkadaşlarının da teşvikiyle hayvan ticaretine başlar. Bedo’nun ağabeyi Çeto, ilçede tanıştığı hayvan alıp satmasına aracı olduğu Emin’i, babası Mustafa ile tanıştırır. Emin’in evlerine her gelişinde hayvan satın alıp gittiğini gören Bedo ise çok sevdiği koyunu için endişelenir. Bir gün Emin, Mustafa’nın elindeki bütün hayvanları satın alır. İki gün sonra sevkiyat yapılacaktır. Koyununun da diğer hayvanlarla birlikte satılacağını anlayan Bedo, onu kurtarmanın bir çaresini bulmaya çalışır. Bedo, koyununu kurtarmak için babasından ve ağabeyinden gizli, zorlu bir mücadelenin içerisine girecektir.

 

Adres:

Turan Güneş Bulvarı
TRT Sitesi
C Blok 603
Or-An Ankara

İletişim

E-Posta:
12punto@trt.net.tr 

Telefon:
+90 (312) 463 46 40
+90 (312) 463 24 61